Östaki tüp disfonksiyonu ölçeği-7'nin Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
Turkish reliability and validty of eustachian tube dysfunction questionnaire-7
- Tez No: 431925
- Danışmanlar: PROF. CEM BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Orta kulak boşluğu için ventilasyon, klirens ve koruma gibi çok önemli fonksiyonları olan östaki tüpünün, bu fonksiyonlarını yerine getiremediği durumlarda östaki tüp disfonksiyonundan söz edilir. Östaki tüp disfonksiyonu başlangıçta hafif dolgunluk, tıkanıklık gibi yakınmalara neden olurken, olay kronikleştiğinde orta kulak boşluğunda devamlı negatif basınç varlığına bağlı olarak; reküren efüzyonlu otitis mediaya, timpanik membran retraksiyonlarına, adezyonlara, kronik otitis mediaya ve işitme kayıplarına neden olabilmektedir. Klinik uygulamada östaki tüp disfonksiyonunun hastada neden olduğu sorunları değerlendirmek ve tedavinin sağladığı iyileşmeyi göstermek amacıyla McCoul ve ark. 2012 yılında 7 soruluk Östaki Tüp Disfonksiyonu Ölçeği-7 (ÖTDÖ-7) 'Eustachian Tube Dysfunction Questionnaire (ETDQ-7)' testini geliştirmişlerdir. Rutinde kullanılan girişimsel yöntemlerin yanında pratik şekilde uygulanabilen bu Likert tipi ölçek ÖTD tanısının saptanması ve/veya tedavinin sağladığı iyileşmeyi gösterebilmektedir. Bu tez çalışmasında ÖTDÖ-7 ölçeğinin Türkçe sürümünün Türk toplumu için geçerlilik ve güvenirliliğinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya ÖTD tanısı alan 18 yaşın üstündeki 40 hasta ve yaş- cinsiyet eşleştirilmiş 18 yaşın üzerindeki 40 adet sağlıklı birey kontrol grubu olarak alındı. Östaki Tüp Disfonksiyonu Ölçeği-7 formunun Türkçe dil geçerliliği yapıldıktan sonra tüm olgulara ve kontrol grubuna ÖTDÖ-7 uygulandı. Ölçeğin geçerliliğinin değerlendirilmesinde bilinen gruplar yöntemi kullanıldı. Güvenilirliğinin değerlendirilmesinde test-tekrar test yöntemi ve iç tutarlılık analizi yapıldı. Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0,714 (oldukça yüksek) bulundu. Ölçek aynı hastalara tekrar uygulandığında, test-tekrar test (zamana göre değişmezlik) güvenilirlik değeri 0,792 olarak bulundu. Ölçekteki soruların puanlarının hem toplam ölçek hem de madde bazında zamana göre tutarlı olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
The Eustachian tube (ET) has very important functions for the middle ear cavity, such as ventilation, clearance and protection. When it is unable to fulfill this functions the eustachian tube dysfunction (ETD) occurs. At the beginning Eustachian tube dysfunction causes symptoms like congestion initially slight fullness due to the constant negative pressure in the middle ear cavity. when the event becomes chronic, may cause recurrent otitis media with effusion, retraction of the tympanic membrane, chronic otitis media and hearing loss. McCoul et al. have developed a test in 2012 to assess the problems caused by ETD in clinical practice and to show benefits of the treatment. This 7 item questionnaire named as Eustachian Tube Dysfunction Questionnaire (ETDQ-7). Besides routinely used invasive methods this Likert-type scale can be applied practically for the determination of ETD diagnosis and/or improvements of treatment. In this study we aimed to investigate validation and reliability of the Turkish version of ETDQ-7 for Turkish population. Fourty patients above 18 years old, diagnosed with ETD and age-gender mached 40 healthy individuals as control group enrolled for the study. After language validation of the ETDQ-7 for Turkish, scale applied to the all the cases and the control group. For assessment of the Validity of the scale 'known groups' method was used. For assessing reliability of scale, the test-retest method as internal consistency analysis was performed. At internal consistency reliability testing of the ETDQ-7 yielded a Cronbach α of 0.714 for the entire instrument. The scale applied to 15 patients 2-3 weeks later second time to determine test-retest reliability. The test–retest reliability for this group was good (Spearman rank correlation coefficient = 0.792), indicating correlation between the two questionnaires completed by the same patient over time.