Pediatrik hodgkin lenfomada 18F FDG pet-BT'nin yeri
Role of 18 F FDG pet-CT in pediatric hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 384376
  2. Yazar: EMİNE GÖKNUR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER NİLGÜN ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Çocukluk Çağı Hodgkin lenfoması tedaviye iyi yanıt veren uzun yaşam süresi ile seyreden hastalık grubudur. Bu hastalık grubunda tanı ve tedavi takibinde günümüzde en çok kullanılan yöntem olan 18F FDG PET-BT ile hastalık yönetimi de gün geçtikçe önemi anlaşılan bir konudur. Biz bu retrospektif çalışmada pediatrik grupta tanı almış Hodgkin lenfoma olgularında evreleme, interim ve tedavi yanıtı PET-BT lerinde SUVmax ΔSUVmax, Deauville ve Cheson 2007 kriterlerini kullanarak bunların kliniğe katkısını araştırmayı amaçladık. Hasta ve Yöntemler: Arşivimizde 2009-2013 tarihleri arasında tanı almış pediatrik grup Hodgkin lenfoma hastalarından evreleme, interim ve tedavi sonu çalışmaları yapılmış 45'i erkek 27'si kadın toplam 72 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi evreleme (n:72), tedavi ortasında interim (n:57) ve tedavi sonu (n:46) PET-BT çalışmaları mevcuttu. PET-BT çalışmaları; SUVmax, ΔSUVmax, Deauville ve Cheson 2007'ye göre başlangıç ve interim ve tedavi sonu görüntülerde analiz edildi. Tüm bulgular birbiri ile karşılaştırıldı (ΔSUVmax, Deauville, Cheson 2007). Progresyonsuz sağkalım (PFS); ΔSUVmax, Deauville ve Cheson 2007'ye göre hesaplandı. Bulgular: Yaş ortalaması 12,9 ve ortalama takip süresi 33,6 aydı. 72 hastanın 6'sı evre 1, 36'sı evre 2, 15'i evre 3 ve 15'i evre 3 idi. 32'si nodüler sklerozan 26'sı miks cellüler, 2 'si lenfositten fakir 2'si lenfositten zengin alt tipteydi. 21'inde dalak tutulumu izlendi. Hastaların büyük çoğunluğu primer tanıyı servikal bölgeden almıştı (n:63). Takipte 9 hastada klinik nüks izlendi. Genel sağkalım %100, 5 yıllık PFS %80 olarak bulundu. Primer lezyon bölgesinde; PET 1'de ortSUVmax 11,37± 5,5 (2,46-26), PET 2'de 2,1± 1,65 (0,4-8,7) ve PET 3'de 2,88± 2,22 (0,3-10,6) olarak hesaplandı. İleri evre hastalarda ortSUVmax değeri erken evredekilerden yüksek bulundu (p: 0,003). Dalak için %83 duyarlılık ve %91 özgüllük ile ortSUVmax cut-off değeri 2,1 olarak belirledi. Cheson 2007'ye göre Hastaların 57 PET2 çalışmasında 24 tanesi kısmi yanıt, 33 tanesi tam yanıt gösterirken; tedavi sonu 46 çalışmada (PET3) 27 tanesi tam yanıt, 14 tanesi kısmı yanıt ve 5 tanesi nüks göstermiştir. Klinik nüksü ön görmede Cheson 2007 hem PET2 hem de PET3'de istatistiksel olarak anlamlı saptamıştır (p: 0,014). ΔSUVmax1-2 %66 cut-off ile PFS'yi öngörmede yetersiz kalırken; ΔSUVmax1-3 %73 cut off ile istatistiksel anlamlılık saptanmıştır (p:0.000). PET1-2'de Deauville 2009'a göre sensitif ve konservatif okuma Cheson 2007 ile çok uyumlu saptanmıştır. Ayrıca Deauville ve ΔSUVmax birbiri ile korele saptanmıştır (r: -0,471, p:0,000). Sonuç: Kalitatif ve semi kantitatif yöntemler birbiri ile uyumlu saptanmıştır. Tüm yöntemlerin progresyonsuz sağkalımı öngörmede negatif prediktif değerleri yüksek olarak bulunmuştur (NPV: %88,6-97,06).
Özet (Çeviri)
Objective: Childhood Hodgkin's lymphoma is a group of disease characterized by life long and response well to treatment. In this group of disease FDG PET-CT is the most widely used method of diagnosis, treatment and follow-up. In this retrospective study we aimed to explore the reproducibility of PET CT in pediatric Hodgkin's lymphoma using SUVmax, ΔSUVmax and Deauville and Cheson 2007 criteria and compare these parameters with clinical parameters. Patients and methods: In this study, 72 pediatric patients with HD diagnosed between 2009-2013 were analyzed retrospectively. Patients had baseline (n:72), interim (n:57) and post-therapy (n:46) FDG PET-CT studies. Scans were analyzed with SUVmax and ΔSUVmax, Deauville and Cheson 2007 from baseline to interim and post-therapy studies. These results were compared with each other (ΔSUVmax, Deauville, Cheson 2007). Progression-free survival (PFS) was calculated for ΔSUVmax, Deauville and Cheson 2007. Results: The mean age of 12.9 and median follow-up was 33.6 months.72 patients 6 were in stage 1, 36 were in stage 2, 15 were in stage 3, and 15 were in stage 4. The patients had noduler sklerozan in 32, mix celluler in 26, 2 lymphocyte depleted in 2 and lymphocyte rich in 2. Splenic involvement were observed 21 patients. The vast majority of biopsies for the primary diagnosis were taken from the cervical region (n = 63). In follow-up, clinical recurrence was observed in 9 patients. The overall survival was %100 and 5-year PFS was found to be %80. In primary lesions; meanSUVmax was calculated in PET 1 11.37 ± 5.5 (2.46 to 26), PET 2 2.1 ± 1.65 (0.4 to 8.7) and PET 3 2.88 ± 2 22 (0.3 to 10.6), respectively. Mean SUVmax values were significantly higher in patients with advanced stage compared with the early stage (p=0.003). The mean SUVmax cut off value for spleen was calculated as 2,1 for %83 sensitivity and %90 specifity. According to Cheson 2007, 24 of 57 PET2 study had partial response, 33 of 57 had complete response. In PET3 study 14 of 46 had partial response 27 of 46 had complete response while 5 patients were relapsed. Prediction of clinical recurrence was statistically significant with Cheson 2007 (p = 0.014). Although ΔSUVmax1-2 could not predict PFS with 66% cut-off value, ΔSUVmax1-3 was statistically significant with 73% cut-off for PFS (p = 0.000). Cheson 2007 was corraleted with sensitive and conservative reading of Deauville PET1-2 (p: 0,002 and 0,001 respectively). Deauville was also correlated with ΔSUVmax (r = -0.471, p = 0.000). Conclusion: Qualitative and semi-quantitative parameters were corraleted with each other. All the parameters had high negative predictive value (NPV: %88,6-97,06) for PFS.