Pediyatrik klasik hodgkin lenfomada 18F-FDG PET/BT kantitatif ve semi-kantitatif parametrelerin tedavi yanıtı ve progresyonsuz sağkalım ile ilişkisi
The association of quantitative and semi-quantitative parameters of 18F-FDG PET/CT with treatment response and progression-free survival in pediatric classical hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 870347
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM CÜNEYT MURAT GÜLALDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma, pediyatrik klasik Hodgkin lenfoma (kHL) hastalarında evreleme ve interim erken yanıt 18F-FDG PET/BT değerlendirme parametrelerinin ve iki kür kemoterapi sonrası parametrelerdeki değişim düzeylerinin; tedavi yanıtı ve prognostik öneminin araştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: 2019-2023 yılları arasında birinci basamak tedavi amacıyla kemoterapi uygulanan, 46 pediyatrik kHL tanılı hastanın tedavi öncesi ve interim 18F-FDG PET/BT görüntüleri; vizüel, SUVmax %42, mediastinal ve karaciğer aktivitesi parametre alınarak 4 farklı segmentasyon yöntemi ile segmente edildi. MTV ve SUV temelli ölçümler ile iki kür indüksiyon kemoterapisi sonrası değişim düzeyleri kaydedildi. Uygulanan kemoterapi dozları ve rejimleri not edildi. Yanıt düzeyleri, Lugano kriterlerine göre belirlendi. Ayrıca hastaların takiplerinden progresyonsuz sağkalım durumları ve sürelerine ulaşıldı. Bulgular: Karaciğere göre hesaplanmış MTV başına düşen adriamisin dozu [Adriamisin Dozu / MTV(KC)], iki kür kemoterapi sonrası yanıt öngörüsünde bağımsız prediktör olduğu görülmüştür. İki kür kemoterapi sonrası mediastinal aktiviteye göre hesaplanmış metabolik tümör hacim değişim düzeyi [ΔMTV(MED)] ve interim PET/BT yanıt türü, kemoterapi sonrası yanıt öngörüsü olan prediktörler olduğu belirlenmiştir. Son olarak interim PET/BT'den elde edilen i-MTV(42) ile iki kür kemoterapi sonrasındaki SUVmax değişim düzeyi (ΔSUVmax), progresyonsuz sağkalım öngörüsü olan bağımsız prediktörler olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca farklı segmentasyonlara ait birçok interim PET/BT parametresi ve parametrelerdeki değişim düzeylerinin, yüksek tanısal performans ile progresyon grubunu ayırt edebildiği ve progresyonsuz sağkalımda rol oynadıkları görülmüştür. Sonuç: Pediyatrik kHL hastalarında, evreleme 18F-FDG PET/BT'den elde edilen hacimsel parametrelerin kemoterapi dozları ile birlikte değerlendirildiğinde erken yanıt öngörüsü olduğu; interim parametrelerinin ve 2 kür kemoterapi sonrası PET parametrelerindeki değişim düzeylerinin, hastanın klinik seyri hakkında bilgi verebileceği neticesine varılmaktadır. Bulguların daha geniş hasta serileri ile doğrulanması halinde, pediyatrik kHL hastalarında kişiselleştirilmiş tedavi stratejilerinde katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the staging and interim early response 18F-FDG PET/CT assessment parameters, as well as the changes in parameters after two cycles of chemotherapy, in pediatric classical Hodgkin lymphoma (cHL) patients; and their therapeutic response and prognostic significance. Patients and Methods: Pre-treatment and interim 18F-FDG PET/CT images of 46 pediatric patients diagnosed with cHL who underwent chemotherapy for primary treatment between 2019 and 2023 were segmented using four different segmentation methods based on visual assessment, SUVmax %42, mediastinal and liver activity thresholds. Changes in MTV and SUV-based measurements were recorded after two cycles of induction chemotherapy. The dosages and schedules of the chemotherapy treatments were recorded. Response to treatment was determined according to Lugano criteria. In addition, the status and duration of progression-free survival were determined based on patients' follow-up examinations. Results: The Adriamycin dose per MTV, calculated relative to liver activity [Adriamycin Dose / MTV(Liver)], was observed to be an independent predictor of response after two cycles of chemotherapy. In addition, the change in metabolic tumor volume calculated based on mediastinal activity after two cycles of chemotherapy [ΔMTV(Med)] and the type of interim PET/CT response were found as predictors of post-chemotherapy response. It was also determined that i-MTV(42) , obtained from interim PET/CT, and the change in SUVmax after two cycles of chemotherapy (ΔSUVmax) were independent predictors of progression-free survival. In addition, it was observed that several interim PET/CT parameters from different segmentations together with parameter changes could distinguish the progression group with high diagnostic performance and play a role in progression-free survival. Conclusion: In pediatric cHL patients, it is concluded that volumetric parameters obtained from 18F-FDG PET/CT staging may predict early response when evaluated along with chemotherapy doses. Furthermore, it is concluded that interim parameters and changes in PET parameters after 2 cycles of chemotherapy could provide insight into the patient's clinical course. If these results are confirmed in larger patient cohorts, they could contribute to personalized treatment strategies in pediatric cHL patients.