İzmir ilinde çiriş otu ( Asphodelus microcarpus viv. ) üzerinde yaşayan capsades infuscatus ( Brul. )( Heteroptera : miridae )'un morfolojisi, biyolojisi ve zarar şekilleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 38438
  2. Yazar: SUMRU ELTEZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FEYZİ ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
VI ABSTRAKT Ege Bölgesi mer' alarmın önemli bir yabancı o tu olan Aşphodelus microcarpus Viv., Liliaceae familyasından olup Türkiye'de Akdeniz, Ege, Marmara ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunur, üreme gücünün ve populasyon yoğunluğu nun yüksek ve çevre koşullarına dayanıklı olması nedeniyle herbisitler ve diğer savaş yöntemleriyle yok edilmeleri oldukça güçtür. Söz konusu yabancıotun biyolojik savaş yöntemleriyle yokedilmesi konusunda yapılan araştırmalar sonucunda sadece bu bitkiye spesiyalize olmuş ve etkinliği oldukça yüksek bir tür olan Capsodes infuscatus (Brul.) (Heteroptera:Miridae) 'un varlığı saptanmıştır. izmir ilinde 1992-1994 yıllarında yürütülen çalışma sırasında C. infuscatus 'un morfolojisi, biyolojisi ve zarar şekilleri incelenmiştir. ABSTRACT Aşphodelus microcarpus Viv. which is an important weed of the pastures of the Aegean Region of Turkey belongs to the family of Liliaceae. It is common in South-East Anatolia, Mediterranean, Aegean and Marmara Regions. It is rather difficult to control this plant by using chemical and other control measures due to its high biotic potential and population density and resistance to the environmental conditions. As a result of some researches so as to destroy using biological control methods, a plantbug, Capsodes infuscatus which is effective and specialized to only this weed was found. In this study, in Izmir during 1992-1994, morphology, biology and damage of ways of C. infuscatus were investigated.
Özet (Çeviri)