Köpeklerde dehidrasyon olgularının saptanmasında klinik ve laboratuar muayeneler
Clinical and laboratory examinations in determining dehydration of dogs
  1. Tez No: 384401
  2. Yazar: ÖZGE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK BİLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmada, ishal ve/veya kusmanın hafif, orta, şiddetli derecede dehidrasyon oluşturduğu köpeklerde gruplar arası ve kontrol grubuna göre yapılan karşılaştırmalardaki farklılıkların belirlenmesi amaçlandı. Çalışma materyali ırk, cinsiyet ve yaş farkı gözetilmeyen 15 adet ishalli köpek (Grup I), 15 adet kusan köpek (Grup II), 15 adet ishalli ve kusan köpek (Grup III) olmak üzere 45 dehidre köpek ile 15 adet sağlıklı (Grup IV) olmak üzere toplam 60 adet köpekten oluştu. Klinik muayeneler ilk olarak deri elastikiyeti, göz küresinin durumu, ağız mukozası, vücut ısısı, kapillar dolum zamanı, solunum sayısı ve kalp hızına göre yapılarak dehidrasyon dereceleri tespit edildi. Venöz kan örneklerinden hematolojik, biyokimyasal ve kan gazı parametreleri değerlendirildi. Çalışma sonucunda WBC, PLT, MCV, MCH, üre, kreatinin, AST, ALT, ALP, GGT, Anyon Gap, SO2, Na+ ve K+ değerlerinde istatiksel fark tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the differences between the groups and the control group of dogs in which mild, moderate, severe dehydration was caused by diarrhea and/or vomiting. Study material is consisted of 45 dehydrated dogs in different breed, sex and age as 15 dogs with diarrhea (Group I), 15 dogs with vomiting (Group II), 15 dogs with diarrhea and vomiting (Group III) and also 15 healthy dogs (Group IV) in different breed, sex and age. Initially, levels of dehydration were determined according to clinical examinations of dogs performed according to skin turgor, the condition of the eyeball, oral mucosa, body temperature, and heart rate. Haematological, biochemical and blood gas parameters were determined with venous blood samples taken from animals. As a result of the study, statistical differences in WBC, PLT, MCV, MCH, urea, creatinine, AST, ALT, ALP, GGT, Anion Gap, SO2, Na+ ve K+ parameters had not been determined.