Farklı preparasyon teknikleri ve yapıştırıcı materyallerin kullanımı ile yapılan porselen lamina venerlerde stres analizi
Stress analysis in porcelain laminate veneers produced with different preparation technique and using different luting materials
  1. Tez No: 384400
  2. Yazar: MELTEM MERT EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
Çalışmamızın amacı sağlam ve üç farklı elastisite modülüne sahip yapıştırıcı siman ile yapıştırıldığı düşünülen kesici kenarı içine alarak ve kesici kenarı içine alarak palatinalde basamak hazırlanarak yapılan iki farklı preparasyona sahip porselen lamina vener restorasyonlu üst santral dişlerin biyomekanik davranışlarını sonlu elemanlar analiz yöntemi kullanarak değerlendirmektir. Ayrıca porselen - diş kompleksinde ara yüzeyde oluşan reçine uzantılarının stres dağılımına etkisi incelenmiştir. Sağlam ve preparasyonlu üst santral dişlerin üç boyutlu modelleri sonlu elemanlar analizinde kullanılmak üzere mikro CT cihazından elde edilmiştir. Matematik modellerin kesici kenarının palatinal 2 mm apikaline 90o 15 N ve 60o 50 N kuvvet uygulandığında ortaya çıkan stres, birim şekil değiştirme ve yer değiştirme miktarları sonlu elemanlar stres analiz programı aracılığıyla elde edildi. Çalışmamızda ayrıca mine - yapıştırıcı siman ara yüzeyinden alınan SEM mikro fotoğrafları üzerinden üç boyutlu mikro modeller oluşturulmuş ve arayüz bağlantısına sahip olan ve olmayan matematik modellerin bu bölgesinde 10 N kuvvet altında oluşan Tresca kayma gerilmeleri kıyaslanmıştır. Kesici kenarı içine alan preparasyon yapılmış olan lamina vener restorasyonları, kullanılan yapıştırıcı simanın elastisite modülüne bağlı olmaksızın kesici kenarı içine alarak palatinalde basamak oluşturulan ve simantasyonu tamamlanan venerlerden daha yüksek gerilme değerleri göstermiştir. Yapıştırıcı simanlara ait farklılıktan; kesici kenarı içine alarak preparasyonu yapılan restorasyonlu dişler, kesici kenarı içine alarak palatinalde basamaklı yapılan restorasyonlu dişlere kıyasla daha fazla etkilenmiştir. Ayrıca çalışmamızın ara yüzey ile ilgili bulgularına göre reçine uzantılarının model üzerinde oluşturulmasının yapılan stres analizinde fark yarattığı tespit edilerek reçine uzantılarının maksimum stres değerlerini azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate biomechanical behavior of porcelain laminate veneer (PLV) restoration of the maxillary central incisor with different incisal preparations; butt joint, palatinal chamfer, luted with adhesive cement that has three different elastic modulus compared with intact teeth by using the finite element method. In addition, effect of the resin tags occurs at the porcelain - tooth interface on the stress distribution was investigated. The three dimentional models of intact and prepared upper central teeth is obtained from micro CT device to be used in finite element analysis. Also, in our study SEM micro photographs of enamel/luting cement interface, which is also shows the same ultramorphological characteristics of teeth luting cement interface is used to design three dimentional micro models of luting cement with low, medium and high elasticity modulus and avarage resin tags. Shear stress, that is formed under load of 10 N, of interfaces with/without resin tags are compared. PLV with butt joint preparation design showed higher stress values than laminate veneer restoration with palatal chamfer design regardless the elasticity modulus of the cement that has been used. Difference between luting cements effected teeth with butt joint preparation design more than it effected teeth with palatal chamfer design. Also, the data regarding interfaces in our study concluded that models with resin caused diffences in stress analysis thus, showing resin tags reduces maximum stress values.