Kranyospinal ışınlamalarda farklı tedavi tekniklerinin dozimetrik olarak karşılaştırılması
Dosimetric comparison of different treatment techniques for craniospinal irradiation
- Tez No: 384403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Kranyospinal Işınlamalar (KSI) için farklı pozisyonlarda yatırılan hastaların farklı tekniklerle elde edilen tedavi planlarının dozimetrik karşılaştırması yapılarak en uygun hasta pozisyonun ve tedavi tekniğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. KSI için 10 supine, 10 prone pozisyonda yatırılmış toplam 20 hasta randomize olarak seçilmiştir. Her hasta için hem 3 Boyutlu Konformal Radyoterapi (3B-KRT) hem de Hacimsel Ayarlı Ark Terapi (HAAT) tekniği kullanılarak tedavi planları yapılmıştır. Doz Hacim Histogramı (DHH) üzerinden Planlanan Hedef Hacim (PHH) için V_(%95),V_(%107), Kritik Organlar (KO) için ise V_(5 Gy),V_(%25),V_(%50 ),V_(%75 ),D_(maks ) ve D_(mean ) parametrelerine bakılmıştır. Ayrıca, Birleşim Bölgesi (BB)'ndeki doz dağılımı sonuçlarını incelemek için Konformite İndeks (KI) ve Homojenite İndeks (HI) değerleri hesaplanmıştır. BB'lerinde; 3B-KRT ve HAAT uygulanan supine ve prone pozisyonları arasında HI ile KI değerlerinde anlamlı farklılık bulunmamıştır(p>0,05). Her iki pozisyonlar için 3B-KRT ve HAAT teknikleri arasında HI'lerinde anlamlı bir farklılık bulunmazken, spinal-spinal BB bölgesinde KI değerinde farklılık saptanmıştır(p%107) değerlerinde her iki teknikte de anlamlı farklılık bulunmazken(p>0,05), V_(%95) ve V_(
Özet (Çeviri)
In this study, dosimetric comparison of treatment plannings obtained from different patient positioning and treatment approaches were assigned to find optimum patient position and treatment technique for Craniospinal Irradiation (CSI). 20 patients, 10 prone and 10 supine positioned, were randomly selected for this study. For each patient, 3 Dimensional Conformal Radiotherapy (3DCRT) and Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) treatment plannings were executed. V_(95%),V_(107%) parameters of Planning Target Volume (PTV) and V_(5 Gy),V_(%25),V_(%50),V_(%75 ),D_maks,D_(mean ) parameters of Organ At Risk (OAR) were analyzed by using Dose Volume Histogram (DVH) data. Conformity Index (CI) and Homogenity Index (HI) values were used to compare dose distribution at Junction Region (JR). There was no significant difference between supine and prone positions for both 3DCRT and VMAT treatment planning techniques in terms of CI and HI at the JR(p>0.05). Although there was no significant difference in HI for supine and prone position for both 3DCRT and VMAT treatment planning techniques, there was a significantly difference at spinal-spinal JR in terms of CI value(p0.05) was observed in V_(>107%) parameters of PTV for both techniques and positions.