Ehrlich ascites tümör modeli uygulanan farelerin karaciğeri üzerine silibinin etkileri
The effects of silibin on ehrlich ascites carcinoma tumour model in liver of the mice
  1. Tez No: 384420
  2. Yazar: ALİŞA BAHAR BEYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SEMA BOLKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Biology, Medical Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Karaciğer kanseri, aşırı kilo kaybı, sebebi bilinmeyen ateş, iştahsızlık ve sağ hipokondriumda ağrı ile karakterize edilen, kansere bağlı ölümlerde üçüncü sırada bulunan sindirim sistemi kanseridir. Bu çalışmada silibinin Ehlich ascites tümör modeli üzerindeki etkisi ilk kez inceleceğinden, Ehrlich ascites tümör modeli ile oluşturulan fare karaciğer kanseri üzerinde silibinin in vivo etkilerini ve koruyucu etkisinin olup olmadığını hücre apoptozu, matriks metalloproteazları ve antioksidan etkileri ile göstermeyi amaçladık. Balb/c tür erkek fareler beş gruba ayrıldı. GrupI(Kontrol):15 gün silibinin çözücü maddesi %2'lik dimetilsülfoksit (DMSO) içeren serum fizyolojik (sf) intraperitoneal (i.p.) verildi. GrupII(Silibin): 15 gün DMSO sf içerisinde 150 mg/kg silibin i.p. verildi. GrupIII(Ehrlich): İlk gün 2x105 adet Ehrlich ascites tümör (EAT) hücresi sf ile verildi sonra 5 ila 15. günlerde DMSO'lu sf i.p. verildi. GrupIV(Ehrlich+Silibin): İlk gün EAT hücreleri verilip 5 ila 15. günlerde 150 mg/kg silibin i.p. verildi. GrupV(Silibin+Ehrlich): İlk gün EAT hücreleri verilip 15 gün 150 mg/kg silibin i.p. verildi. Karaciğer dokusunda süperoksit dismutaz aktivitesi Ehrlich ve Ehrlich+Silibin grupları karşılaştırıldığında Ehrlich+Silibin grubunda artma, malondialdehit seviyesi Ehrlich ile Silibin+Ehrlich grupları karşılaştırıldığında Silibin+Ehrlich grubunda anlamlı bir azalma, glutatyon ve katalaz seviyelerinde ise Ehrlich ve Silibin tedavi grupları arasında anlamlılık saptanmadı. Matriks metalloproteinaz-2 ve -9 Ehrlich grubu ile Silibin+Ehrlich grupları karşılaştırıldığında Silibin+Ehrlich grubunda artış saptandı. Kaspaz 3 ve TUNEL sinyalleri Ehrlich ile Silibin+Ehrlich grupları karşılaştırıldığında Silibin+Ehrlich grubunda anlamlı bir artış vardı. Oysa hücre çoğalması PCNA pozitifliği bakımından Ehrlich grubu ile Ehrlich+Silibin ile karşılaştırıldığında Ehrlich+Silibin de anlamlı bir artma bulundu. Bulgularımıza göre Ehrlich+Silibin tedavisinin Silibin+Ehrlich'e göre karaciğer kanseri üzerinde daha fazla koruyucu etkilere sahip olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Liver cancer is characterized by loss of weight, appetite, high body temperature and pain on right hypocondrium. It is the one of digestive system cancer which is the third of cancer death in the world. In this study, we report for the first time that the effects of silibin on Ehrlich ascites carcinoma tumor (EAT) model in liver of the mice was investigated. We aimed to investigate protective effects of silibin on mouse liver cancer showing by apoptosis, matrix metalloproteases and antioxidant effects. Balb/c mice divided into five groups. GroupI(Control):the saline buffer(sf) with %2 dimethlysulphoxide(DMSO) was injected intraperitoneally(i.p) to mice for 15 days. GroupII(Silibin): 150mg/kg silibin in saline with DMSO was injected i.p. for 15 days. GroupIII(Ehrlich): 2x105 unit EAT cells passagged with sf on first day and saline injected to the mice between 5th and 15th days. Group IV(Ehrlich+Silibin): EAT cells were injected on first day and 150mg/kg silibin in sf injected between 5th and 15th days.Group V(Silibin+Ehrlich): EAT cells were injected on first day then 150mg/kg silibin in sf injected for 15 days. Liver superoxide dismutase activities were increased in the Ehrlich+Silibin group compared with Ehrlich and Ehrlich+Silibin groups. Malondialdehyde levels were significantly decreased in Silibin+Ehrlich group compared with Ehrlich and Silibin+Ehrlich. There is no significant in catalase and glutathione levels. Matrix metalloproteinase-2 and -9 immunopositive cells were increased in Silibin+Ehrlich compared with Ehrlich and Silibin+Ehrlich groups.Caspase 3 and TUNEL signals were significantly increased in Silibin+Ehrlich group compared with Ehrlich and Silibin+Ehrlich groups.Whereas PCNA positive signals were significantly increased in Ehrlich+Silibin group compared with Ehrlich and Ehrlich+Silibin groups. According to our findings, we may suggest that Ehrlich+Silibin treatment has more protective effects than Silibin+Ehrlich on liver cancer.