Türk popülasyonunda HNF1A gen mutasyonlarının araştırılması
Investigation of HNF1A gene mutations in turkish population
  1. Tez No: 384421
  2. Yazar: TUĞBA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ÜNALTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Kardiyoloji, Genetics, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar tüm dünyada ölüm sebeplerinin başında gelmektedir. Kardiyovasküler hastalıklar çevresel, genetik ve klinik risk faktörlerinin görüldüğü multifaktoriyel bir etki göstermektedir. Ayrıca koroner arter hastalığının seyri sigara, diyabet, hipertansiyon, obezite, fiziksel inaktivite gibi birçok durumdan etkilenmektedir. HNF1A çoğunlukla karaciğerde ifade edilen, gelişim döneminde pankreas gelişimini düzenleyen bir transkripsiyon faktörüdür. HNF1A varyantlarının diyabet, ,insülin direnci, CRP ve fibrinojen gibi birçok faktör ile ilişkisinin olması kardiyovasküler risk araştırması için onu uygun bir aday yapmaktadır. Bu çalışmada HNF1A geni Leu17Leu(rs1169289) ve Ile27Leu (rs1169288) varyantlarının TEKHARF kohortunda kardiyovasküler risk parametreleri ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışma Türk Popülasyonunun kalp sağlığını temsil eden TEKHARF'e dahil olmuş bireyler ile yapılmıştır. HNF1A geni Leu17Leu (rs1169289) ve Ile27Leu (rs1169288) varyantlarının kantitatif PZR metodu ile hidroliz prob kullanarak genotipleme analizi yapılmıştır. Bulgu: HNF1A geni Leu17Leu (rs1169289) varyantının tüm grupta dislipidemi (p=0,07) ve metabolik sendrom(p=0,012) ile ; Ile27Leu (rs1169288) varyantı da tüm grupta (p=0,04) ve kadınlarda(p=0,025) dislipidemi ve erkeklerde koroner kalp hastalığı (p=0,050) ile ilişkili bulunmuştur. Sonuç: HNF1A geni Leu17Leu(rs1169289) ve Ile27Leu (rs1169288) varyantlarının, gerek TEKHARF tüm grup gerekse alt gruplarda kardiyovasküler risk parametresi olarak kabul edilen birçok parametre ile ilişkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiovascular diseases are the leading cause of death all over the world. The cause of cardiovascular diseases is multifactorial which includes environmental, genetic and clinic risk factors. Additionally, progression of coronary artery disease is effected by many situation such as smoking, diabetes, hypertension, obesity and physical inactivity. HNF1A is a transcription factor which is mainly expressed in liver and regulates development of pancreas in developmental stage. Having relations with many risk factors like CRP and fibrinogen makes HNF1A variants an appropriate candidate for investigation of cardiovascular risk. In this study, it is aimed to investigate relationship between cardiovascular risk parameters and Leu17Leu(rs1169289), and Ile27Leu (rs1169288) variants of HNF1A gene in TEKHARF. Method: The study is performed with individuals who participate in TEKHARF which represents the hearth health in Turkish population. Genetyping analysis of Leu17Leu (rs1169289) and Ile27Leu (rs1169288) variants of HNF1A gene is performed by using quantitative PCR and hydrolysis probes. Results: In the whole group, the relationship is found between Leu17Leu (rs1169289) variat of HNF1A gene and dyslipidemia (p=0,07), and metabolic syndrome (p=0,012). Ile27Leu (rs1169288) variant has a relationship with dyslipidemia both in the whole group (p=0,04) and in women group (p=0,025). It also has a relationship with coronary heart disease in men group (p=0,050). Discussion: It is shown that Leu17Leu(rs1169289) and Ile27Leu (rs1169288) variants of HNF1A gene have a relationship with many parameters which are known as cardiovascular risk factors in both the whole group and subgroups in TEKHARF.