Tip 2 diyabeti olan periodontitis hastalarında periodontal başlangıç tedavisiyle birlikte düşük seviyeli lazer uygulamasının periodontal yara iyileşmesine etkisi
The role of low level laser therapy as an adjuct to periodontal treatment in TYPE two diabetic patients
- Tez No: 384429
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmamızın amacı, kronik periodontitisi olan Tip 2 Diabetes Mellitus'lu bireylerde geleneksel periodontal tedaviye ek olarak uygulanan düşük seviyeli diyot lazerin periodontal doku iyileşmesine katkısını klinik ölçümler ve dişeti oluk sıvısındaki matriks metalloproteinaz-1, matriks metalloproteinaz doku inhibitörü-1, transforming büyüme faktörü ve bazik fibroblast büyüme faktörü düzeylerini belirleyerek değerlendirmektir. Çalışmamızda İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları A.D. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Diyabet servisinden yönlendirilen Tip 2 Diabetes Mellitus'lu hastalar, İ.Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı kliniklerinde oral ve radyografik değerlendirmelerden geçirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda kronik periodontitis teşhisi konan 22 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Tüm hastalara periodontal başlangıç tedavisi uygulanmıştır. Periodontal başlangıç tedavisini takiben 1., 2. ve 7. günlerde 808 nm dalga boyu ve 4 J/cm2 enerji yoğunluğunda GaAlAs diyot lazer 'split mouth' tekniğiyle her hasta kendi içinde kontrol ve test grubunu oluşturmak üzere iki yarım çeneye uygulanırken; diğer iki yarım çeneye lazer uygulaması yapılmamıştır. Kinik ve biyokimyasal değerlendirmeler; başlangıç ve tedavi sonrası 1. ve 3. aylarda yapılmıştır. Klinik değerlendirmeler; plak indeksi, gingival indeks, sondalanabilir cep derinliği, sondalamanda kanama ve klinik ataşman düzeyi indeksleri yardımıyla yapılmıştır. Dişeti oluk sıvısı örnekleri ELISA yöntemiyle değerlendirilmiştir. Grup içi istatistiksel değerlendirmeler Wilcoxon Signed Rank testi, gruplar arası istatistiksel değerlendirmeler ise Mann-Whitney U testi kullanılarak yapılmıştır. 3 aylık süre boyunca yapılan klinik değerlendirmeler sonucunda başlangıç ve 1. ay arasında lazer uygulanan grupta sondalamada kanama değerlerinin 3 mm'den derin ceplerde anlamlı düzeyde azaldığı tespit edilmiştir. Sondalamada kanama değerleri haricinde diğer klinik indeksler ya da biyokimyasal parametrelerde lazer uygulanan ya da uygulanmayan bölgeler arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Çalışmamızda lazerin Tip 2 Diabetes Mellitus'lu hastalarda periodontal yara iyileşmesine olumlu katkısının olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this randomized clinical study is to evaluate the clinical benefit of the use of 808 nm GaAlAs diode laser as an adjuct to conventional periodontal therapy in patients with Type 2 DM. Twenty-two chronic periodontitis patients with Type 2 diabetes mellitus were included. As a split mouth design; each two of the four quadrants were considered as a control and test side for every patient. While, LLLT was applied on days 1, 2, and 7 after SRP to the test side, control side had only SRP procedures. Plaque index, gingival index, probing depth, bleeding on probing and clinical atachment level were measured at baseline and 1 and 3 months after treatment. The gingival crevicular fluid levels of matrixmetalloproteinas-1, tissue inhibitor of matrixmetalloproteinas-2, basic fibroblast growth factor and transforming growth factor β-1 were analyzed by enzime-linked immunosorbent assay. Wilcoxon Signed Rank test and Mann Whitney U test were performed for statistical analysis. The results were similar for both groups in terms of PI,GI,PD, BOP and CAL. The laser group showed significant improvement only in BOP levels in deep pockets during the baseline and 1 month periods, whereas no difference was found between control or test group in the remaining clinical or biochemical parameters. It was concluded that LLLT offers minimal additional benefit in periodontal healing of patients with type 2 diabetes mellitus.