II. sınıf adeziv restorasyonlarda farklı materyallerin ve restorasyon yöntemlerinin mikrosızıntı açısından in vitro değerlendirilmesi
In vitro evaluation of microleakage of different materials and restoration methods in class II adhesive restorations
  1. Tez No: 384441
  2. Yazar: ENGİN FIRAT CAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TARIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Koonservatif Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, II.Sınıf adeziv kavitelerde farklı tabakalama tekniklerinin, akışkan kompozit materyalinin, farklı fiber ağların ve kompozit materyalinin indirekt yöntem ile uygulanmasının mikrosızıntıya etkilerinin, şeffaflaştırma yöntemi ile incelenmesidir. 110 adet sürmemiş üçüncü büyük azı dişinde II.Sınıf slot kaviteler hazırlanmış, ScotchBond MP etch&rinse dentin bonding uygulanarak 11 farklı grup oluşturulmuştur: GK Filtek Ultimate Universal, tek tabaka; GHK Filtek Ultimate Universal, horizontal; GHAK Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable, horizontal; GHCF Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable+everStick NET, horizontal; GHPF Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable+Ribbond THM, horizontal; GHI Filtek Ultimate Universal, indirekt, horizontal; GOK Filtek Ultimate Universal, oblik; GOAK Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable, oblik; GOCF Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable+everStick NET, oblik; GOPF Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable+Ribbond THM, oblik; GOI Filtek Ultimate Universal, indirekt, oblik. Bitirme ve cila işlemlerinden sonra, 500 tur ısı banyosu işlemi (5oC-55oC) uygulanmış ve dişler %50'lik gümüş nitrat çözeltisinde 24 saat bekletilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the effects of different placement techniques, flowable composite materials, different fiber nets and application of composite material with the usage of indirect technique to the microleakage with tooth clearing method in Class II adhesive cavities. Class II slot cavities were prepared in 110 non erupted third molar teeth and 11 different groups were formed by using ScotchBond MP etch&rinse dentine bonding agent: GK Filtek Ultimate Universal, bulk; GHK Filtek Ultimate Universal, horizontal; GHAK Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable, horizontal; GHCF Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable+everStick NET, horizontal; GHPF Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable+Ribbond THM, horizontal; GHI Filtek Ultimate Universal, indirect, horizontal; GOK Filtek Ultimate Universal, oblique; GOAK Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable, oblique; GOCF Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable+everStick NET, oblique; GOPF Filtek Ultimate Universal+Filtek Ultimate Flowable+Ribbond THM, oblique; GOI Filtek Ultimate Universal, indirect, oblique. The teeth were immersed in 50% silver nitrate solution for 24 hours and thermocycled for 500 cycles (5oC-55oC) after finishing and polishing.