Hafif kilolu ve obez kadınlarda prediyabet ve dislipidemi risk göstergelerinin araştırılması
Investigation of prediabetes and dyslipidemia risk indicators in overweight and obese women
  1. Tez No: 384446
  2. Yazar: HİLAL HIZLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DOĞAN AZEZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve Amaç: Son yıllarda obezitenin görülme sıklığı hızla artmakta, büyük bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Obeziteye paralel olarak, kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diabetes mellitusun çeşitli toplumlarda hızla artmasıyla birlikte“prediyabet”ve“dislipidemi”gibi klinik dönem öncesi bozuklukları ifade eden terimler sıklıkla gündeme gelmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı hafif kilolu ve obez kadınlarda prediyabet ve dislipidemi risk göstergelerinin varlığını araştırmaktır. Yöntem: Geriye dönük olarak yapılan bu çalışmaya yaş ortalaması 40,6 ± 13,4 yıl olan 493 kadın hasta dahil edildi. Bireylerin boy uzunlukları, vücut ağırlıkları, bel ve kalça çevreleri, sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçüldü. Biyokimyasal ölçümleri yapıldı. Beden kütle indeksi (BKİ) ve HOMA-IR değerleri hesaplandı. Açlık kan glukoz değerinin“prediyabet”grubunu, serum lipid düzeylerinin ise“dislipidemi”grubunu belirlediği çalışmada bireyler prediyabet (n=89), dislipidemi (n=259), prediyabet+dislipidemi (n=71) ve kontrol grubu (n=74) olmak üzere dört gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The prevalence of obesity is increasing rapidly in recent years. In addition to obesity, especially with the rapid increase in various societies cardiovascular disease and type 2 diabetes mellitus, for taking necessary measures in order to protect against this diseases, the terms that“prediabetes”and“dyslipidemia”refers to disorders before clinical period. The aim of this study was to investigate the presence of prediabetes and dyslipidemia risk indicators in overweight and obese women. Method: This retrospective study of 493 female patients were included, whose average age was 40.6 ± 13.4 years. Height, weight, waist and hip circumference, systolic and diastolic blood pressure were measured. Biochemical measurements were done. Body mass index (BMI) and HOMA-IR values were calculated. As to determine fasting blood glucose level“prediabetes”and serum lipid levels“dyslipidemia”, individuals were divided into four groups: prediabetes (group 1, n=89), dyslipidemia (group 2, n=259), prediabetes + dyslipidemia (group 3, n=71) and control group (group 4, n=74).