NFKB1 ile özgül mikroRNA genlerindeki varyasyonların aterosklerozla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between variations in atherosclerosis nfkb1 specific microrna genes
- Tez No: 384456
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANIGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ateroskleroz, yaygın görülen ve kompleks olan, arteriyal duvarda yeni damar oluşumu, yangı ve bağışıklığın etkinleştirilmesi, damar duvarı yeniden modellenmesi, anormal vasküler düzenleme, lipid birikimi ile karakterize olan kronik immuno-inflamatuvar bir hastalıktır. mikroRNA'lar ve NF-KB immün yanıt ve inflamasyon gibi çeşitli biyolojik süreçlerde yer almaktadır. Çalışmamızda NFKB1, NFKBIA, miRNA146 ve miRNA499 polimorfizmlerinin Türk popülasyonundaki riskini ve buna bağlı olarak IL-1β plazma seviyelerinin hastalığa olan yatkınlığına katkısını araştırmak hedeflenmiştir. NFKB1(rs28362491), NFKBIA(rs696), miRNA146a(rs2910164) ve miRNA499(rs3746444) polimorfizmleri PZR-RFLP metoduyla 150 hasta ve 145 kontrolde çalışılmıştır. Plazma IL-1β seviyeleri ELISA yöntemiyle ölçüldü. NFKB1 rs28362491 genotip ve allel dağılımında anlamlı bir fark olmamasına rağmen, NFKBIA AA genotipinin ateroskleroz için yüksek risk taşıdığı belirlendi (OR=2.082, %95CI:1.093-3.963, p=0.0364).
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis, a common and complex disease, is a chronic immuno-inflammatory disease characterized by inflammatory mediators and immune activation in arterial wall. MicroRNAs and NF-KB are involved in the regulation of a variety of biological processes, such as inflammation and immune responses. The aim of the present study was to investigate the polymorphisms NFKB1, NFKBIA, miRNA146 and miRNA499 the risk of in a Turkish Population in the context of IL- 1β plasma levels which may contribute to susceptibility to the disease. We analyzed the distribution of NFKB1(rs28362491), NFKBIA(rs696), miRNA146a(rs2910164) and miRNA499 (rs3746444) genetic polymorphisms using PCR-RFLP method in 150 atherosclerosis patients and 145 healthy controls in Turkish population. Plasma IL-1β levels were detected by ELISA. Although, this study determined that no statiscally significant difference in distribution of the genotype and alleles of NFKB1 rs28362491, a significant association of NFKBIA with AA genotype had a higher risk (OR=2.082, 95%CI:1.093-3.963, p=0.0364) of atherosclerosis.