Periodontal hastalıktan etkilenen kök sement yüzeylerinin periodontal tedavi sonrasında karşılaştırmalı olarak incelenmesi (İn vivo ve in vitro tez çalışması)
The comparative evaluation of periodontally affected root cementum surfaces after periodontal treatment (An in vivo and in vitro thesis study)
- Tez No: 384459
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇİNTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Sement, periodontal hücre aktivitelerini etkileyerek periodontal tedavide düzenleyici bir rol oynar. Periodontal tedavide ideal alet, kök sementini muhafaza etmenin yanısıra yabancı maddeleri kaldırmalıdır. Bu çalışmanın amacı dört periodontal tedavi yöntemi kullanılarak histolojik ölçümler ile kalan sementin ve SEM gözlemleri ile kök yüzey özelliklerinin değerlendirilmesi idi. İleri periodontitis nedeniyle çekim endikasyonu konulmuş diş çürüğü olmayan periodontal hastalıklı 48 tek köklü diş dört farklı yöntem ile tedavi edildi. Dişlerin subgingival aproksimal yüzeylerinden biri el aleti, piezoelektrik ultrasonik alet, piezoelektrik ultrasonik aleti takiben toz püskürtme sistemi (TPS) ya da TPS ile tedavi edildi; diğer yüzey ise kontrol yüzeyi olarak değerlendirildi. Dişlerin çekiminden sonra, tedavi edilen ve tedavi edilmeyen yüzeyler kalan sement miktarının ölçümü ve yüzey özelliklerinin değerlendirilmesi için ışık mikroskobu ve SEM altında analiz edildi. Sement kaybı yüzdeleri kuronal kesitlerde ultrasonik aletlerin kullanımı ile %16, el aletlerinin kullanımı ile %35, ultrasonik aleti takiben TPS kullanımı ile %20, yalnız TPS kullanımı ile %6 olarak saptandı. Apikal kesitlerde ise, ultrasonik aletlerin kullanımı ile %16, el aletlerinin kullanımı ile %30, ultrasonik aleti takiben TPS kullanımı ile %17, yalnız TPS kullanımı ile %12 olarak belirlendi. SEM sonuçlarına göre, ultrasonik alet ile tedavi edilen kök yüzeylerinde oluklar ve çizikler gözlenirken; en pürüzsüz yüzeyin el aletleri ile, onu takiben TPS kullanımı ile olduğu saptandı. Bu çalışma ultrasonik aletlerin ve subgingival TPS' nin el aletlerine göre daha fazla diş maddesini muhafaza ettiğini; bunun yanında TPS kullanımı ile yüzeyin diğer tedavi gruplarına göre daha az bozulduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Cementum influences the activities of periodontal cells and plays a regulatory role in periodontal treatment. The ideal instrument for periodontal therapy should remove the extraneous substances besides preserving root cementum. The purpose of this study was to evaluate the residual cementum with the histological measurements and root surface topography with SEM evaluation using four periodontal treatment methods. Forty-eight periodontally involved caries free, single rooted teeth with advanced periodontitis scheduled for extraction treated in four different methods. The teeth were instrumented subgingivally at one approximal site either by hand curettes (HC), piezoelectric ultrasonic scaler (US), piezoelectric ultrasonic scaler following air polishing, air polishing (AP) alone. Upon extracting the teeth, instrumented and other non-instrumented sites analyzed with a dissecting microscope and SEM for the measurement of amount and evaluation of surface characteristics of residual cementum. The cementum loss percentages were 16% with the use of US, 35% with the use of HC, 20% with the use of US following AP, 6% with the use of AP for the coronal sections; 16% with the use of US, 30% with the use of HC, 17% with the use of US following AP, 12% with the use of AP for the apical sections. SEM results showed that the smoothest root surface was produced by the HC followed by the AP, while root surfaces instrumented by US presented grooves and scratches. This study showed that US devices and subgingival AP preserve more tooth structure compared to HC and the use of AP left the surface more intact than the other treatment groups.