Kronik ürtikerli hastalarda metabolik sendrom sıklığı
Frequency of metabolic syndrome in patient with chronic urticaria
- Tez No: 384471
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK KANDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ürtiker sık görülen, deride kabartılar, kızarıklık ve kaşıntılı, geçici papül ve plaklara neden olan, ataklarla seyreden, derinin kronik seyir gösterebilen bir hastalığıdır. Hastalığın etyopatogenezinde enfeksiyonlar, ilaçlar, çevresel faktörler, fiziksel uyaranlar gibi çeşitli faktörler suçlanmaktadır. Çalışmamızda ürtikerin kronik formu ile metabolik sendrom sıklığı araşındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışma Nisan 2012-Eylül 2012 tarihleri arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 50 kronik ürtiker hastası ve 50 kronik ürtiker dışı dermatolojik hastalığı olan kontrol grubu ile toplam 100 kişi üzerinden yapıldı. Akromegali, Cushing sendromu gibi obeziteye neden olabilecek endokrinolojik bozukluğu bulunan, insülin direnci yaratabilecek ilaç kullanan hastalar, hamileler, sekonder tansiyonu olan hastalar çalışmaya alınmadı. Tüm hastaların bel çevreleri, kiloları, boyları, tansiyon arteriyel değerleri ölçüldü ve açlık kan şekeri, trigliserit, kolesterol, HDL, LDL değerlerine bakıldı. Metabolik sendrom tanısı için Uluslararası Diyabet Federasyonu tanı kriterleri kullanıldı. Çalışmamızda kronik ürtikerli bireylerde MS sıklığı, kontrol grubuna göre farklı bulunmadı. Metabolik parametrelerde HDL dışında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmedi. Sonuç olarak çalışmamızda kronik ürtikerli hastalarda metabolik sendrom sıklığı (%30), kontrol grubundan (%30) farklı bulunmadı. Kronik ürtikerin metabolik sendrom sıklığını artıran bir hastalık olmadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
Urticaria is a chronic dermatological disease which is common, leads to erythema and pruritus as well as papules and plaque formations and associated with episodic aggravation. Many factors are considered for the etiopathogenesis of the disease, including infections, drugs, environmental factors and physical stimulants. In the study, we aimed to investigate the relation between the chronic form of the urticaria and the frequency of metabolic syndrome. The study was conducted with totally 100 patients, including 50 patients with chronic urticaria and 50 patients with any dermatological disease other than chronic urticaria, who applied to the outpatient clinic of Dermatology and Venereal Diseases Department, School of Medicine, Abant İzzel Baysal University from April 2012 to September 2012. The patients with following conditions were excluded; endocrinological disease which may lead to obesity, such as Cushing syndrome, and medications possibly resulting with insulin resistance, pregnancy and secondary hypertension. Waist circumference, height, weight and arterial blood pressure of all patients were measured and fasting blood glucose, triglyceride, cholesterol, HDL and LDL values were analyzed. Diagnostic criteria of International Diabetes Federation were used for diagnosing metabolic syndrome. In the current study, frequency of MS did not differ between subjects with chronic urticaria and control subjects. Considering metabolic parameters, no statistically significant difference was found, excluding HDL. In conclusion, no difference was found between subjects with chronic urticaria (30%) and control subjects (30 %) with respect to frequency of MS in the current study. It is concluded that the chronic urticaria is not a condition which increases frequency of metabolic syndrome.