Oosit aspirasyon günü serumda ve folikül sıvısında antimüllerien hormon(AMH),estradiol(E2) ve toplanan oosit sayısı arasındaki korelasyonun araştırılması
To investigate corelation between AMH, E2 levels in the blood and folicular fluid and oocyte numbers on the pick up day
- Tez No: 384480
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnfertilite, toplumda gittikçe önemi artan bir sorundur. Son yıllarda gelişimi ve yaygınlığı hızla artan yardımcı üreme tekniklerinin doğru hasta populasyonu için kullanılması, toplum üzerindeki maddi ve psikolojik yükü azaltacaktır. Bu nedenledir ki; kontrollü ovaryan sitümülasyona verilebilecek cevabı öngörmek önemlidir. Bu çalışmanın amacı IVF tedavisi gören hastalarda serum ve folikül sıvısında AMH ve E2 değerlerinin, bunlar arasındaki korelasyonun ve toplanan oosit sayısıyla ilişkilerinin belirlenmesidir. Çalışmamızda 01.01.2014 ile 01.07.2014 tarihleri arasında Abant îzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ' ne başvuran 24-45 yaş arası 44 hastanın verileri değerlendirildi. FSH ile oosit sayısı arasında anlamlı korelasyon saptanmadı( p= 0,056). Serum AMH değeri arttıkça oosit sayısı da istatistiksel olarak anlamlı artmaktaydı ( p=0,007). Folikül sıvısından ölçülen AMH miktarı arttıkça oosit sayısı da anlamlı olarak artmaktaydı ( p-0,040). Serum ve folikül sıvısından alınan E2 ile oosit sayısı arasında korelasyon saptanmadı ( p= 0,108 ve p- 0,354). Çalışmamızda serum ve folikül sıvısı AMH değerleri arasında bir korelasyon tespit ettik. Bu değerler toplanan oosit sayısıyla da korele bulundu. Seum FSH, serum E2 foliküler sıvı E2 değerleri arasında da ilişki bulunamadı. AMH 'nın tek başına ovaryan sitümülasyona cevabı öngörmede diğer belirteçlerden daha değerli olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Infertility's iınportance is increasing gradually in community. ART's progress and generality soar in recent years. ART for the right patient population will decrease substantial and psychological weight in community. Therefore, predicting response of controlled ovarian stiıımlation is important. Aim of this study is to determine AMH and E2 levels in blood serum and folicular fluid , corelation among these and relationship between oocyte number on the pick up d ay. We evaluate 44 patients ranging in age fron 24 to 45 who apply Abant izzet Baysal University IVF center between the dates 01.01.2014 and 01.07.2014. There is no meaningful corelation between FSH and oocyte number( p= 0,056). When the blood serum AMH levels increase, oocyte numbers increase statistically (p= 0,007). Also whwn the folicular fluid AMH levels increase, oocyte number increase statistically(p= 0,040). There is no corelation between E2 in the blood serum and folicular fluid oocyte number (p=0,108 and p= 0,354). We determine a corelation between AMH in the blood serum and folicular fluid. These values also corelate with oocyte numbers on the pick up day. There is no corelation between blood seram FSH, E2, folicular fluid E2 levels and oocyte numbers. There is also no relationship between blood serum E2 and folicular fluid E2 levels. AMH is more valuable than the other markers for predicting response of controlled ovarian stimulation.