Oral glukoz tolerans testi yapılacak gebelerde stres belirteci olarak tükürük alfa amilaz ölçümü
Salivary alpha amylase as a stress predictor in pregnant women who have undergone OGTT
  1. Tez No: 384532
  2. Yazar: MUSTAFA MELİH ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ KEMAL KUŞÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı rutin olarak uygulanan 75 gram oral glukoz tolerans testi (OGTT)'nin gebeler üzerinde herhangi bir stres yaratıp yaratmadığını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma prospektif olarak planlanmıştır. Çalışmaya gebelik dışında herhangi bir stres yükü olmayan, gebeliğinin 23. ve 28. haftaları arasında olan, sağlıklı, kronik hastalığı olmayan, rutin OGTT yapılması için tarafımıza başvuran 20 gebe alınmıştır. Çalışma sırasında hastalara 75 gram OGTT yapılmıştır. Stres belirteci olarak tükürük alfa amilaz (tAA) ölçümü yapılmış, aynı zamanda hastane anksiyete ve depresyon (HAD) ölçeği doldurulmuştur. Tükürük alfa amilazı OGTT öncesinde, OGTT sırasında ve OGTT sonrası 24. saatte olmak üzere üç kez ölçülmüş ve elde edilen sonuçlar HAD skorları ve sosyodemografik verilerle karşılaştırılmıştır. BULGULAR: OGTT öncesi tAA düzeylerine göre, OGTT sırasındaki tAA değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksektir. OGTT sonrası kontrol günü ise tAA değerleri 2.amilaz değerinden ve hatta 1.amilaz değerinden anlamlı derecede daha düşüktür. HAD ölçeği anksiyete skoru ortalaması 7.7±4.4, HAD ölçeği depresyon skoru ortalaması 4.8±2.8' dir. SONUÇ: OGTT gebeler için stres yaratan bir faktördür. Hem OGTT başlangıcı hem de OGTT sırasındaki anlamlı derecede tAA yüksekliği yapılan testin gebelerde stres yarattığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The objective of the study is to search the stress in pregnant women whether increase or not with 75 gr oral glukose tolerance test (OGTT). MATERIAL AND METHODS: In this prospectively designed study, we included 20 healthy pregnant women in 23-28 weeks of gestational age, who have undergone 75 gr OGTT and have not had any other stressors. Psychological stress was assessed by using salivary alpha-amylase as a psychological stress biomarker and Hospital Anxiety and Depression (HAD) scale. Salivary alpha amylase levels were measured three times: just before the test (amylase-1), immediately prior to second hour blood sampling (amylase-2) and 24 hours after the OGTT (amylase-3). The results were evaluated with the sociodemographic values and HAD scores. RESULTS : Amylase-2 level was significantly higher when compared with amylase-1 level. Amylase-3 level was significantly lower than both the amylase-1 and amylase-2 levels. CONCLUSION : Routine OGTT applied during pregnancy may be a temporary stress factor which does not lead to emotional instability.