N-nitro-l-arjinin metil ester (L-NAME) ile preeklampsi modeli oluşturulan sıçanlarda kurkuminin etkisinin incelenmesi
N-nitro-l-arginine methyl ester (L-NAME) preeclampsia model in rats to examine the effect of curcumin
- Tez No: 384540
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyovasküler Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızda gebe sıçanlarda oluşturulan deneysel preeklampsi modelinde Kurkuminin beyin dokusu KBB'ine, plazmadaki bazı oksidatif stres parametrelerine ve Sistolik ve Diastolik Kan Basıncı (SKB ve DKB) üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Wistar Albino dişi sıçanlar dört gruba ayrıldı. Sıçanlar, Kontrol, Kurkumin (100 mg/kg/gün, gastric gavaj ile 10 gün), L-NAME (80 mg/kg/gün, içme suyu ile 10 gün boyunca), L-NAME (80 mg/kg/gün, içme suyu ile 10 gün boyunca) + Kurkumin (100 mg/kg/gün, gastric gava ile 10 gün boyunca) olarak düzenlendi. Gebeliğin 0. , 15. ve 20. günlerinde, indirek SKB ve DKB düzeyleri Data Aquising sistemiyle ölçüldü. Gebeliğin 20. gününde hayvanlar sakrifiye edilerek, biyokimyasal değerlendirmeler için intrakardiyak kan alımı yapıldı. Plazmada Tiyobarbitürik Asit Reaktan Maddeleri (TBARS), Protein Karbonil (PC) ve Nitrik Oksit (NO) seviyeleri değerlendirildi. Histopatolojik inceleme için beyin dokusu çıkartıldı ve beyin kesitleri hematoksilen-eozin (H-E) ile boyandı. İmmünohistokimyasal olarak, sıkı bağlantı proteini Okludin, vasküler endotel hücre membran protein Kaveolin-1 ve su kanal proteini Aquaporin-4 (AQP-4) semikantitatif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aim to examine the effect of Curcumin on blood brain barrier (BBB), brain tissue, plasma, sistolic and diastolic blood pressure (SBP and DBP) with different parameter in an experimental preeclampsia formed by pregnant rats. Wistar Albino female rats are divided into four groups. Rat groups were arranged as Control, Curcumin (100 mg/kg/day, by gastric gavage for ten days), L-NAME (80 mg/kg/day, in their drinking water for ten days), L-NAME (80 mg/kg/day, in their drinking water for ten days) + Curcumin (100 mg/kg/day, by gastric gavage for ten days). İndirect Systolic and diastolic blood pressures (SBP and DBP) were measured by data acquisition system in the 0th, 15th and 20th day of gestation. Rats were sacrificed, and then intracardiac blood was taken for the biochemical parameters in the 20th day of gestation. Thiobarbituric Acid Reactive Species (TBARS), Protein Carbonyl (PC) and Nitric Oxide (NO) levels in were assessed in plasma. The rat brain was removed for histopathologic research, and the brain sections were stained with hematoxylin-eosin (H-E). As immunohistochemically, tight junction protein Occluding, vascular endothelial cell membrane protein Caveolin-1 (Cav-1) and water channel protein aquaporin-4 (AQP-4) were assessed as semi-quantitative.