Malignite şüphesi ile biyopsi planlanan tiroit nodüllerinin elastografi ve difüzyon MR ile değerlendirilmesi ve histopatolojik korelasyonu
Evaluation of thyroid nodules with us-elastography and diffusion weighted MR imaging will undergo fine needle aspiration with suspicion of malignancy and histopathologic correlation
- Tez No: 384545
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada US'de malignite şüphesi taşıyan nodüllerin İİAB sonuçları ile B-mod US, US elastografi bulguları ve difüzyon MR ADC değerleri arasındaki korelasyonu araştırmayı amaçladık. US'de malignite şüphesi taşıyan 30 nodül çalışmaya dahil edildi. Öncelikle B-mod US incelemeyle nodüllerin hacimleri, ekojeniteleri, sınır yapısı, mikrokalsifikasyon varlığı, lokalizasyonu değerlendirildi. Ardından US elastografide nodüller elastisite skorlarına göre 4 kategoriye ayrıldı. Daha sonra ROI yardımıyla nodüllerin ortalama gerinim oranları hesaplandı. Ayrıca nodüller T2 aksiyel ve maksimum b değerinin 400 ve 800 olarak alındığı aksiyel difüzyon sekanslarından oluşan MR inceleme ile değerlendirildi. ADC haritaları üzerinden nodüllerin ortalama ADC değerleri hesaplandı. Görüntüleme işlemleri sonrası tüm nodüllere İİAB yapıldı. Bulgular histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırıldı. Çalışmaya dahil edilen 30 nodülden 24'ü benign, 6'sı maligndi. Tüm malign nodüller papiller karsinomdu. Cinsiyet, nodül hacmi, nodül lokalizasyonu, ekojenite, mikrokalsifikasyon varlığı, sınır yapısı, total tiroid bezi hacmi ile malignite arasında anlamlı istatistiksel ilişki saptanmadı. Malignite ile elastisite skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptandı. Malign ve benign nodüllerde her iki b değeri için ortalama ADC değerleri arasında anlamlı farklılık saptandı. Malign nodüllerin ADC ortalamaları benign nodüllerden anlamlı derecede düşüktü. Ayrıca nodüllerin elastisite skoru ve gerinim oranları ile ADC değerleri arasında anlamlı negatif korelasyon bulundu. US-elastografi ve difüzyon ağırlıklı MR görüntülemede kantitatif ADC ölçümü tiroid nodüllerinin malign-benign ayrımında B-mod ultrasonografiye yardımcı faydalı noninvaziv bir tanısal yöntemlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate correlation betweeen results of fıne needle aspiration biopsy (FNAB) with B-mod US, US-elastography, diffusion weighted MR Apparent Diffusion Coefficient (ADC) values at thyroid nodules. Thirty thyroid nodule with suspicion of malignancy at US were included in this study. First of all, nodüles were evaluated with US by volume, echogenicity, boundary structure, the presence of microcalcifications and localization of thyroid nodules was assessed by B-mode ultrasound examination. Than, nodüles were divided into four groups according to elasticity score. In addition, mean strain ratio of nodules were calculated with help of ROI. Also, nodüles evaluated with MR imaging which included axial T2 and axial diffusion weighted images (DWI) with maksimum b values of 400 and 800. Mean ADC values of the nodules were measured with the help of ADC maps. After imaging examinations, FNAB was performed to all of this nodules. Findings were compaired with histopathologic results. Twenty four of all nodules were benign and six nodüles were malign. All malignant nodules were papillary carcinoma. Sex, volume of nodules, location of nodules, echogenicity, microcalcifications and boundary structure were not statistically related with malignancy. There was a statistically significant relation between elasticity score and malignancy. There was a statistically significant differentiation at ADC values between malign and benign nodules for each b values. Mean ADC values of malign nodules were much lower than benign nodules. Also, there was a significant negative corelation between ADC values with elasticity score and strain ratio of nodules. US-Elastography and quantitative ADC measurement with diffusion weighted MR are useful and noninvasive diagnostics methods that can help B-mode ultrasound examination in differentiation of benign and malign thyroid nodules.