Febril nötropenik hastalarda presepsin değerlerinin CRP ve prokalsitonin ile korelasyonu, kültürlerde üremeyi tahmin edebilirliğinin irdelenmesi
The correlation between presepsin levels with CRP and procalcitonin levels in febrile neutropenic patients
- Tez No: 384544
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ CANPOLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Febril nötropeni kanser kemoterapisinin en sık karşılaşılan yan etkisidir ve acil tedavi gerektirir. Tanı konduğunda hızlıca kültürler alınmalı, geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Ancak nötropenik hastalarda ateş etkeni sadece bakteriyel enfeksiyonlar değildir; kemoterapötikler, hastalığın kendisi, viral ve fungal ajanlar da ateş etkeni olabilirler. Çeşitli biyomarkörler bakteriyel enfeksiyonu diğer ateş nedenlerinden ayırabilmek için denenmektedir ve bu sayede gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Presepsin yeni tanımlanan, bakteriyel enfeksiyonlarda kanda seviyesi yükselen bir biyomarkördür. Bu çalışmada kliniğimize febril nötropeni ile başvuran ve antibiyotik tedavisi planlanan hastalarda tedavi öncesi presepsin değerleri çalışılarak CRP ve prokalsitonin ile korelasyonu irdelenmiş, presepsin düzeylerinin kültür sonuçlarını tahmin edebilirliği değerlendirilmiştir. Belirlenen süre içerisinde toplam 24 hasta kliniğimize başvurmuştur, hastalardan bir tanesi 3 atak ile, 3 tanesi 2 febril nötropenik atak ile tekrar çalışmaya dahil edilmiştir. Yapılan çalışmanın sonunda, CRP ve prokalsitonin ile korele olarak yükselmediği saptanan presepsin, sadece hemokültür sonuçlarındaki üremeyi anlamlı olarak tahmin etmiştir.
Özet (Çeviri)
Febrile neutropenia is the most common complication of cancer chemotherapy and needs to be treated urgently. After diagnosing a patient with febrile neutropenia, the cultures should be obtained and broad spectrum antibiotherapy should be started as soon as possible. Yet, bacterial infections are not the only causes of fever in neutropenic patients; chemotherapeutics, the disease itself, viral and fungal agents can be the cause of fever as well. Many biomarkers are being studied to differentiate the cause of fever. Presepsin is a newly defined biomarker, which shows increased levels during bacterial infections. In this study, presepsin levels of febrile neutropenic patients were compared to CRP and procalcitonin levels before antibiotherapy. 24 patients, with totaly 29 febrile neutropenic episodes; one of them with 3 febrile neutropenic episodes, 3 of them with 2 febrile neutropenic episodes were attended to our clinic within the time the study took place. Presepsin levels were also compared with culture results. As a result, it was shown that presepsin, CRP and procalcitonin are uncorrelated variables yet presepsin was found to be an indicator of bacterial growth in hemoculture.