Arı sütünün (royal jelly) Yenidoğan rat büyüme plağına histomorfometrik ve immünohistokimyasal etkileri
Histomorphometric and immunohistochemical effects of royal jelly on newborn rats' growth plate
  1. Tez No: 384554
  2. Yazar: MURAT SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR PİRGON
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Aileler özellikle çocuklarının büyüme ve gelişmesinde, daha sağlıklı bireyler olarak yetişmelerinde son dönemlerde alternatif tedavi yöntemlerini sıkça kullanmaktadırlar. Ailelerin sıkça kullandığı alternatif tedavi yöntemlerinden bir tanesi de apiterapidir. Apiterapi ürünlerinden de en sık kullanılan arı sütüdür (royal jelly). Yapılan çalışmalarda arı sütünün östrojenik etkisi olduğuna dair önemli kanıtlar elde edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, arı sütünün sahip olduğu östrojenik (13-15) etki sebebi ile büyüme plağının erken kapanmasına yol açarak boy kısalığına neden olup olmadığını araştırmak ve özellikle ileri yaş kadınların önemli bir sağlık problemi olan osteoporoz-kemik sağlığı hastalıklarına yönelik yapılacak araştırmalara katkı sağlamaktır. Metot: Çalışmaya Sprague-Dawley tipi 30 adet 21 günlük rat alındı. Bütün ratların aynı ortamda kalması sağlandı (sıcaklık: 22±2 °C, nem: %55±5, aydınlık süresi: 12 saat, karanlık süresi:12 saat). Benzer tipte ve miktarda standart laboratuvar besinleri verildi. Ratların su alımı serbest bırakıldı. Ratlar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubu olarak belirlenen gruba 15 gün boyunca 50 mg/kg'dan arı sütü, kontrol grubu olarak belirlenen gruba ise 15 gün boyunca bir mL distile su gavaj yöntemi ile günde tek doz olarak ve aynı saatte verildi. Çalışma sonunda ratlar sakrifiye edilerek büyüme plakları ve kan örnekleri alındı. Büyüme plakları üzerinde histomorfometrik ölçümler ve immünohistokimyasal incelemeler yapıldı. Ayrıca alınan kan örneklerinden biyokimyasal olarak hormonal inceleme amaçlı östrojen, IGF-I ve BH çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The Aim: In recent years families, especially in the children's growth and development, often use alternative treatments as growing more healthy individuals. One of the alternative treatment method, often used by families, is apitherapy. Royal jelly is the most commonly used product of apitherapy. In studies, considerable evidence supporting the estrogenic effect of royal jelly was obtained. The purpose of this study is to investigate whether of the growth plate with estrogenic effects that cause premature closure of the owner of the royal jelly lead to the cause of short stature and especially for women, the elderly will be a major health problem of osteoporosis and bone health to illness is to contribute to research. Method: The study enrolled 30 numbers of 21-day rat, type of Sprague-Dawley. All rats were allowed to stand in the same environment (temperature: 22±2 °C, humidity: 55±5%, lightperiod: 12 hours, dark period: 12 hours). Similar types and amounts of Standard laboratory food were given. Water intake of rats was released. The rats were randomly divided into two groups. The group identified as the working group was given for 15 days 50 mg/kg of royal jelly, while the group specified as the control group was given as a single dose by gavage with one mL of distilled water method for 15 days and two groups were given at the same time. At the end of the study, the rats were sacrificed, blood samples and the growth plate were taken. Histomorphometric measurements and immunohistochemical examinations were performed on the growth plate. On the received blood samples, estrogen, IGF-I and GH were studied biochemically with the purpose of hormonal evaluation.