İnsülin direnci oluşturulan ratlarda metformin ve saksagliptinin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of metformin and saxagliptin in insulin resistant rats
- Tez No: 384555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU KALE KÖROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
İnsülin direnci hiperinsülinemi ile birlikte insülin etkisinde bir duyarsızlaşma olarak tanımlanmaktadır. İnsulin direnci toplumda oldukça sık olan DM'un öncülü bir durum olduğundan tanı ve tedavisi önemlidir. Yüksek fruktoz tüketiminin hem klinik hem de denysel olarak insülin direncine neden olduğu çok sayıda çalışmalarda gösterilmiştir. Çalışmamızda 10 hafta boyunca mısır şurubu verilen ratlar verilmeyen kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Mısır şurubu alan bir gruba metformin diğer bir gruba saksagliptin dördüncü haftanın sonunda ilave edilerek çalışma sonuna kadar günlük gavaj ile verilmiştir. Çalışmamızda fruktozdan zengin diyetle beslenen hayvanlarda insulin direnci oluştuğu gösterildi. Saksagliptinin mısır şurubuna bağlı insulin direncini engellediği halde meforminin ise daha az oranda engellediği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda çalışmamızda yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketiminin kilo artışına, hiperglisemiye, hipertrigliseridemi ve azotemiye neden olduğu gösterilirken metformin ile saksagliptinin bu durumların oluşmasını engellediği gösterildi. Çalışmamızda karaciğer, pankreas ve kas dokularınından bir kısmında oksidatif stres oluşup verilen ilaçların oksidatif stresi engellediği gözlenirken bazı dokularda da oksidatif stres oluşmadan antioksidan enzim yüksekliği tespit edildi. Mısır şurubu verilen ratların karaciğer, pankreas ve böbreklerinde histopatolojik değişimler gözlenirken her iki ilacın bunu önlediği gözlendi. Pankreasta bakılan insülin boyamasında mısır şurubuyla azalma izlenirken her iki ilacın bu azalmayı engellediği görüldü. Glukagonda ise mısır şurubunda artma her iki ilacın bu artmayı engellendiği gözlendi. Aktif caspase-3 ile bakılan apoptozis mısır şurubunda artmışken verilen iki ilacın da bu durumu engellediği gözlendi. Ayrıca insulin duyarlaştırıcı ve sekresyonunu düzenleyen sirtuin-1'de karaciğer, pankreas ve böbrekte düşme gözlenirken her iki ilaçta bu azalmayı engellediği gözlemlendi. Sonuç olarak mısır şurubu çeşitli patolojik değişimlere neden olup metformin ve saksagliptin bu değişimleri önlemektedir.
Özet (Çeviri)
Insulin resistance is described as a desensitization on insulin effect together with hyperinsulinemia. Insulin resistance is a precursor condition of DM that is common in society, therefore its diagnosis and treatment are important. It is shown in numerous study as both clinical and experimental that high consumtion of fructose causes to insulin resistance. In our study, for 10 weeks corn syrup given rats were compared with control group. At the end of the fourth week metformin was added to a group that was given corn syrup and also saxagliptin was added to another group that was given corn syrup, and they were given daily by gavage to end of the study. In our study, it was shown to occur insulin resistance in the animals fed with fructose rich diet. It was observed that saxagliptin prevented to insulin resistance depens on the corn syrup and metformin prevented less than saxagliptin. Also, the study showed that comsumption of corn syrup with high fructose caused to weight gain, hyperglycemia, hypertriglyceridemia and azotemia and saxagliptin and metformin prevented the occurence of these conditions. In our study, it was observed that oxidative stress occured in a part of pancreas and muscle tissues and the given drugs prevented oxidative stress and antioxidant enzyme elevation was detected in some tissue without oxidative stress occured. It was observed that histopathological changes in liver, pancreas and kidney of corn syrup given rats and both of drugs prevented it. It was observed that decrease in pancreatic insulin staining with corn syrup and both of drugs inhibited this decrease. It was observed that increased in glucagon with corn syrup and both of drugs prevented the increase. It was observed that apoptosis viewed by active caspase-3 incerased in corn syrup and both of the given two drugs prevented this situation. Also it observed that sitrulin-1 which was insulin sensitizing and regulating the secretion of insülin was decreased in liver, kidney and pancreas and both of the two drugs prevented this decrease. As a result,the corn syrup causes various pathological changes and metformin and saxagliptin prevent these changes.