17. Yüzyıl Türkçesi ve Söz Varlığı adlı eserde birleşik fiiller
Turkish and Vocabulary of the 17th century in the work called compound verbs
  1. Tez No: 384563
  2. Yazar: AYŞE EZBERCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 637
Özet
Türkçenin en uzun ve zengin dönemi olan Osmanlı Türkçesi dönemine ait metinler üzerinde çalışma yapmak için dilin yapısı ve çeşitli anlam farklılıklarını iyi bilmek gerekmektedir. Anlam farklılıklarını belirlemede ve doğru anlama ulaşmak için başvurulacak kaynaklardan biri de sözlüklerdir. Osmanlı Türkçesinin kapsadığı dönemlere ait sözlüklerimiz genelde derslerde kullanılmak amacıyla yazılmış, Arapça ve Farsçadan alıntı kelimelerin anlamlarını öğrenmek için başvurulacak nitelikte kaynaklardır. 17. yüzyıl Türkçesi söz varlığını hem yerli hem de alıntı kelimeler bir arada olacak şekilde topluca ortaya koyan Meniński'nin“Thesaurus(Hazine)”adlı eseri konuyla ilgili araştırmalar için faydalanılabilecek değerli bir kaynaktır. Türkiye'nin önde gelen dilbilimcilerinden Prof. Dr. Mertol Tulum'un bu önemli eser üzerinde yaklaşık yirmi yıl süren başarılı bir çalışma yürütmesi sonucunda“17. Yüzyıl Türkçesi ve Söz Varlığı”adlı kitap ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada kitabın“Sözlük”kısmındaki birleşik fiiller incelenmiştir. Çalışma;“Giriş”,“Sözlük”,“İnceleme”ve“Sonuç”bölümlerinden oluşmaktadır.“Giriş”bölümünde Osmanlı Türkçesi, sözlüklerin niteliği,“17. Yüzyıl Türkçesi ve Söz Varlığı”adlı eser, bu eserin oluşturulma nedenleri ve eser oluşturulurken izlenen yol, tezin amacı, Meniński'nin hayatı, eseri“Thesaurus”ve birleşik fiilin yapısı konuları üzerinde durulmuştur.“Sözlük”bölümünde kitaptaki birleşik fiiller ve anlamları yer almaktadır.“İnceleme”bölümünde toplanan birleşik fiiller üzerinde sınıflandırmalar yapılmıştır.“Sonuç”bölümünde çalışma birleşik fiiller bakımından değerlendirilmiş, elde edilen sonuçlar sıralanmıştır. Anahtar Kelimeler : Meniński, Mertol Tulum, 17. Yüzyıl Türkçesi ve Söz Varlığı, Thesaurus, birleĢik fiil
Özet (Çeviri)
Turkish, which is the longest and richest period of Ottoman Turkish-era texts to study the structure and the various meanings of the language is necessary to know the differences. To achieve a correct understanding of differences in determining the meaning and dictionary are one of the sources to be consulted. Ottoman Turkish belong to the period covered by our dictionary usually written to be used in lessons, Arabic and excerpts from Persian to learn the meaning of words in the source attributes are to be applied. In 17th century Turkish mention the existence of both domestic and quote the words together so that collectively demonstrating Meniński's“Thesaurus(Treasury)”, his work on the subject for research to be utilized is a valuable resource. Turkey's leading linguists, Prof. Dr. Mertol Tulum with his book, nearly twenty years on from the important work of this period as a result of a succesful execution of work and“Turkish and Vocabulary of the 17th Century”has emerged in his book. In this study of the book“Glossary”section of the compound verbs evaluated in this“Introduction”,“Dictionary”and“Results”section is composed. In the part of“Introduction”it is analyse Ottoman Turkish Dictionary natures,“Turkish and Vocabulary of the 17th Century”work titled this work reasons for the creation and work while creating paths followed, hhe thesis objective, Meniński's life, work“Thesaurus”and unified the actual structure of the topics are emphasized. In the part of“Dictionary”compound verbs and their meanings in the book are included.In the part of“Analyse”the classification is made in the book on compound verbs.In the part of“Results”these studies were evaluated in terms of compound vebs and the results obtained are listed. Key Words : Meniński, Mertol Tulum, Turkish and Vocabulary of the 17th Century,compound verbs