Ankara sütunlu cadde alanı kazısı Roma Dönemi kaliteli seramikleri üzerine bir değerlendirme
Evaluations on Roman Period fine wares obtained from Ankara colonnaded street excavations
  1. Tez No: 384562
  2. Yazar: CEM KÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE FATMA EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tarih içindeki yeri çok eski zamanlara dayanan başkentimiz Ankara'nın Geç Antik Çağ tarihi hakkında daha fazla araştırma yapılmış olmasına rağmen, Roma Dönemi Ankyra'sı (Ankara) hakkındaki bilgilerimiz oldukça sınırlıdır. M.Ö. 25 yılında Galatia'nın Roma eyaleti olmasıyla birlikte Ankyra, Roma egemenliğindeki Orta Anadolu şehirlerinin en büyüklerinden biri haline gelmiştir. Günümüzde Ulus merkezli Ankyra antik kentinde ilk kazılara 1930'lu yıllarda başlanmış olup, son yıllarda Anadolu Medeniyetleri Müzesi yönetiminde kentin çeşitli yerlerinde kazılara devam edilmektedir. Bu kazılar ve araştırmalar antik Ankyra'nın özellikle Roma Dönemi mimarisi ve kent planı gelişimi hakkında önemli sonuçları ortaya koymuştur. Ancak söz konusu kazılardan elde edilen farklı kültür buluntuları hakkında yapılan çalışmalar yetersiz düzeyde kalmıştır. Tüm antik yerleşimlerde yapılan arkeolojik kazılarda en fazla ele geçen buluntu grubunu seramik malzeme oluşturmaktadır. Bu açıdan tezin konusu olan Ankara Caracalla Hamamı Açık Hava Müzesi içerisinde yer alan Sütunlu Cadde Alanı kazısında bulunan ve tez kapsamında Roma Dönemi'ne tarihlenen kaliteli seramik kaplardan seçilen buluntular, kentin bu dönemi hakkında nitelikli bilgiler sunmaktadır. Bu kapsamda seramiklerin değerlendirilmesiyle kentin Roma Dönemi tarih ve sosyal yapısı hakkında sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Ankyra, Galatia, Orta Anadolu, Roma Dönemi, Kaliteli Seramik
Özet (Çeviri)
The late history of our capital Ankara leads back to very old times. Although the studies about this late antique period history exceed in number, our knowledge about Ankyra, the city during the Roman Period is limited. In 25 B.C., when Galatia became a Roman provience, Ankyra became one of the biggest central Anatolia sites under the reign of Rome. In the ancient city of Ankara which is centered in Ulus, the first excavations started in 1930s. Today, excavations continue in various places of the city under the auspices of the Museum of Anatolian Civilizations. Research and excavations showed very important results especially about the Roman architecture and the development of the city planning of the ancient Ankyra. In spite of this, studies about various cultural findings from these excavations are inadequate. The most common discoveries were ceramic materials obtained from the archaeological excavations held in all ancient settlements. In this respect, materials which were selected among fine wares provide important information about this period of the city. These materials, which are also the subjects of this thesis, date back to the Roman Period and were found in the excavation of Collonaded Street Area in Roman Bath Open-Air Museum, Ankara. In this context, through the assessments of these ceramics, results were tried to be achieved about the historical and social structure of the city during the Roman Period. Key Words : Ankyra, Galatia, Central Anatolia, Roman Period, Fine Ware.