Türkiye'de kentsel kimliğin dönüşümü ve soylulaştırma: Ankara Hamamönü örneği
The transformation of urban identity in Turkey and gentrification: A case study from Ankara Hamamönü
- Tez No: 384580
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sanat Tarihi, Public Administration, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Dünyada yaşanan değişim ve dönüşümün tüm etkilerini kentlerde gözlemlemek mümkündür. Yaşanan dönüşümün etkisiyle, kentler hızla aynılaşmakta ve özgün niteliklerini kaybederek kimliksizleşmektedir. Kentsel kimliğini koruyabilen kentlerin var olabilmesi ve varlıklarını devam ettirebilmesi için tarihi ve kültürel değerlerin korunması önem kazanmaktadır. Son günlerde yaygınlaşan kentsel dönüşüm uygulamalarıyla birlikte gündeme gelen soylulaştırma, kentsel politikaların en tartışmalı kavramlarından biri haline gelmiştir. Türkiye'de özellikte İstanbul'da bu sürecin nasıl gerçekleştiği, etkileri ve sonuçları incelenmiş ve sonuçta birçok olumsuz özelliği ortaya konmakla birlikte sürecin tarihi dokunun korunması üzerinde olumlu etkilerinin olduğu yönünde tespitler de yapılmıştır. Bu çalışmada; neredeyse tüm Anadolu kentlerine örnek olduğu düşünülen Ankara'nın Hamamönü bölgesinde yaşanan sürecin özelliklerini belirlemek hedeflenmiştir. Anahtar Kelimeler : Kentsel Kimlik, Tarihi ve Kültürel Değerleri Koruma, SoylulaĢtırma, Hamamönü‟nde SoylulaĢtırma
Özet (Çeviri)
It is possible to see the physical effects of the changes and transformations in the cities. With those effects of the transformation, the cities witnessed a rapid change and as a result, they have lost their identities and distinct characteristics. It is important to preserve historical and cultural values of the cities in order to sustain the urban identities of the cities. In last decades, the concept of gentrification, which is brought to the agenda with the commonly held urban development projects, has become one of the most debatable subjects of the urban policies. The process, effects and outcomes of these urban development projects have been analyzed in Turkey, particularly in Istanbul. As a result of this analysis, besides lots of negative outcomes, it is seen that the projects help to preserve the historical fabrics of the cities. Within this perspective, the aim of this dissertation is to specify the transformation process of Ankara, Hammamönü district as a model case for almost all other Anatolian cities. Key Words : Urban Identity, Preservation of Culturel and Historical Values, Gentrification, Gentrification in Hamamönü