Ticari işletme rehni
The commercial enterprise pledge
  1. Tez No: 384584
  2. Yazar: SELDA ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türk Medeni Kanunu'nun 939. maddesinin 1. fıkrasında taşınırların rehni bakımından kabul edilen kural, taşınırın zilyetliğinin alacaklıya devredilmesi iken; aynı fıkra içerisinde ayrık durumların olabileceği belirtilmiş olup özel kanunlarla teslimsiz taşınır rehni türleri oluşturulmuştur. Ticari işletme rehni de teslimsiz taşınır rehni türlerinden biri olup, bu rehin türünde işletmeler ihtiyaç duyduğu krediyi, menkul işletme tesisatını devretmeksizin ilgili sicile yapılan rehin tescili ile temin edilebilmektedirler. Bu kapsamda, Ticari İşletme Rehni Kanunu da işletmelerin, faaliyetlerine devam ederek kolayca kredi temin edebilme ihtiyaçlarına cevap verebilmek için yasallaştırılmıştır. Ticari hayattaki önemi nedeniyle ben de Ticari İşletme Rehni başlığı altındaki tezimde, Ticari İşletme Rehni Kanunu'nu, ticari işletme rehni sözleşmesinin kurulmasını, sözleşmenin hüküm ve sonuçları ile sözleşmenin sona ermesini inceledim. Tezim üç bölümden oluşmakla birlikte konuyu ayrıntıları ile alt başlıklar altında ele aldım. Birinci bölümde taşınır rehni, ticari işletme kavramı, ticari işletme rehninin ekonomik önemi ve hukuki niteliği ana başlığı altında taşınır rehni ve türleri, teslimsiz taşınır rehni türleri, taşınır rehnine hakim olan ilkeler anlatılmış olup ticari işletme kavramı genel hatlarıyla irdelenmiş, ticari işletme rehninin ekonomik önemi ile hukuki niteliği üzerinde durulmuş ve ticari işletme rehninin Türk hukukundaki gelişimi öğretideki ve pozitif hukuktaki gelişimi başlıkları altında anlatılmıştır. İkinci bölüm ticari işletme rehni sözleşmesinin hüküm ve sonuçları başlığı altında incelenmiş bu kapsamda ticari işletme rehni sözleşmesinin konusu, kapsamı, tarafları, sözleşmenin kuruluşu, şekli, tescili, ticari işletme rehni sözleşmesinde tarafların hak ve borçları anlatılmıştır. Son bölümde gayri menkul rehnine ilişkin kuralların ticari işletme rehnin de uygulama alanı, ticari işletme rehni sözleşmesinin sona ermesi, sona erme şekilleri, rehnin paraya çevrilmesi ile ticari işletme rehninden doğan uyuşmazlıklarda görevli ve yetkili mahkeme anlatılmıştır. Ticari işletme rehni konusu bir bütün olarak ele alındığında göze çarpan en önemli husus, küçük işletmelerin serbest ekonomi şartlarında ayakta kalabilmeleri için ihtiyaç duydukları krediyi, atölyelerini, menkul işletme tesisatlarını devretmeden, bunları ellerinde bulundurarak ticari işletme rehni ile kredi temin edip faaliyetlerine devam edebilmesidir. Anahtar Kelimeler : Ticari iĢletme rehni, menkul iĢletme tesisatı, sicil, tescil, teslimsiz menkul rehni.
Özet (Çeviri)
In paragraph 1 of Article 939 of the Turkish Civil Code in terms of the accepted rules of pledge of movables, movable, while the possession is transferred to the creditor; in the same paragraph is discrete, there may be situations pledge of movable type without delivery by special laws were created. Commercial enterprise pledge of movable type is one of the without delivery, businesses needed in this kind of pledge loans, securities business without transfer wiring pledge made to the relevant records may be provided with registration. In this context, the Law on Commercial Enterprise Pledge of businesses, activities continued to respond to the need to provide easy credit has been legalized for. Because of the importance of commercial life under the title I pledge my thesis Commercial Property, Commercial Property Pledge Act, the establishment of a pledge agreement, the provisions of the contract and the termination of the agreement with the results I've studied. Although my thesis consists of three parts subject I have discussed in detail under the sub-headings. In the first section movable pledge, commercial business concept, pledge of assets of the economic importance and legal nature under the heading movable pledges and types, without delivery moved pledge types, movable pledge, which dominates the principles are explained and commercial business concept outlined are examined, pledge of assets of the economic importance and commercial enterprise pledge focused on the legal nature of the Turkish law and positive law in the development of the doctrine are described under the headings of the development. The second chapter pledge of the contract terms and the results under the title examined in this context and a pledge agreement subject, scope, parties to the contract provider, shape, registration are also explained. In the last part of a pledge to end the contract, commercial pledge agreement of the parties rights and obligations of the real estate lien rules for commercial enterprise pledge also the applications is described and termination forms, with a pledge to be converted to money disputes arising from commercial enterprise pledge has been described in courts of competent jurisdiction. Commercial enterprise pledge subject as a whole, taken conspicuous most important issue for small businesses free economic conditions to survive, they need loans, workshops, securities business installations before passing them on their hands keeping a pledge with the supply of credit whether to continue its activities is. Key words : Commercial enterprise pledge, movable enterprise instalment, registry, registration without delivery of enterprise pledges