Taşınır davası
Fahrnisklage action for better right to possess the chattel
- Tez No: 384585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLŞAD KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Taşınırı çalınan, kaybolan veya başka bir şekilde iradesi dışında elinden çıkan önceki zilyet, taşınır davasını düzenleyen TMK. m. 989-911 hükümlerine dayanarak taşınırın kendisine iadesini isteyebilir. Bu davada önceki zilyet, zilyetliğin kaynağı olan hakkını ispat etmeye gerek duymaksızın zilyetlikten doğan hak karinesine dayanabilir. Belirtmek gerekir ki zilyetlikten doğan hak karinesi, taşınırın hâkimiyetini elinde bulunduran şimdiki zilyet lehinedir. Ancak önceki zilyet eşyanın kaybolduğunu, çalındığını ya da başka herhangi bir şekilde elinden rızası dışında çıkmış olduğunu veya şimdiki zilyedin kötüniyetli olduğunu ispat ederse şimdiki zilyet lehine olan üstün hak karinesini çürüterek, önceki zilyetliğinden doğan hak karinesine dayanabilecektir. Davayı kazanacak olan ise zilyet olma adına karşı tarafa göre daha üstün bir hakka sahip olan taraftır. Başka bir ifade ile taşınır davasının hangi tarafın lehine sonuçlanacağını eşyayı elinde bulundurmak konusunda karşı taraftan daha üstün bir hakka sahip olmak belirler. Bu itibarla taşınır davası, zilyetliğin korunmasını konu alan bir davadan ibaret olmadığı gibi, bu davada eşya üzerindeki hakkın varlığı doğrudan doğruya tartışılmaz. Anahtar Kelimeler : TaĢınır davası, zilyetlik, hak karinesi.
Özet (Çeviri)
A possessor, whose chattel has been stolen or lost or who has in other way been dispossessed of it against his will, may reclaim it based on articles 989-991 of Turkish Civil Code, which regulate“action for better right to possess the chattel”. In this action, the previous possessor of chattel does not need to prove his own right, which is the basis of his possession; because according the law, the possessor of a chattel may invoke the presumption of his or her better right in any action. It is important to note that, this presumption is in favor of the present possessor of chattel, since the effective control of chattel belongs to the present possessor. But the previous possessor may confute present presumption that is in favor of the present possessor and can benefit from the presumption which is based on previous possession, if the previous possessor can prove that the present possessor is in bad faith or the chattel has been stolen or lost or it has gone out of his or her possession in other ways against his will. In this case, the party, who has better right in terms of possession shall win the action. In other words, better right in term of possession who shall win the action. In this context, action for better right to possess the chattel, does not just about protection of possession. And, existence of any right in rem does not have to be discussed in action for better right to possess the chattel. Key Words : Action for better right to poss