Yorumlayıcı sosyoloji perspektifinden 'Kişilerarası iletişim'in 'Öznelerarası' temelleri üzerine bir inceleme
A study on 'İntersubjective' basics of 'İnterpersonal communication' in interpretive sociology perspective
- Tez No: 384583
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, kişilerarası iletişimi mümkün kılan“toplumsal”fenomenlerin“öznelerarası”temellerini“yorumlayıcı anlama”yaklaşımıyla“yorumlayıcı sosyoloji”kuramları perspektifinden incelemektir. Yorumlayıcı sosyolojinin incelediği“anlam(a)”,“yorumlama”,“eylem”,“etkileşim”ve“benlik”gibi“öznelerarası”bir temelde gerçekleşen toplumsal fenomenler, gündelik yaşamdaki kişilerarası iletişimle“alışveriş”, çatışma“ ve ”uzlaşma“ gibi toplumsal ilişkileri oluşturur. Bu fenomenler de, gündelik yaşamdaki ”kişi-kişi“ ölçeğine odaklanan ”yorumlayıcı sosyoloji“ kuramlarının ”yorumlayıcı anlama“ yaklaşımıyla incelenebilir. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, ”kişilerarası iletişim“ kavramının kapsamı hakkında belirlemeler yapıldı. Bu belirlemeler ışığında, ”yorumlayıcı sosyoloji“ kuramlarının incelediği toplumsal fenomenlerle ”kişilerarası iletişim“ kavramı arasında ilişki kuruldu. Bu ilişkinin temelini oluşturan ”yorumlayıcı anlama“ kavramının tarihsel arka planı tartışıldı. Birinci bölümde, ”öznelerarasılık“ kavramıyla ilgisinde ”yorumlayıcı anlama“ ve ”toplumsal eylem“ kavramları arasındaki ilişki kuruldu. İkinci bölümde ise, gündelik yaşamdaki ”kişi-kişi“ ölçeğindeki ilişkilere odaklanan, fenomenolojik sosyoloji, sembolik etkileşim, toplumsal etkileşim, toplumsal alışveriş, dramaturjik etkileşim ve etnometodoloji gibi yorumlayıcı sosyoloji kuramlarının konusu olan toplumsal fenomenlerin ”öznelerarası“ temelleri, kişilerarası iletişimle ilgisinde incelendi. Sonuç olarak, ”kişi-kişi" arasındaki iletişimin gündelik yaşamı nasıl inşa ettiğinin bir değerlendirmesi yapıldı. AnahtarKelimeler : Kişilerarası iletişim, öznelerarasılık, yorumlayıcı anlama, yorumlayıcı sosyoloji, hermeneutik.
Özet (Çeviri)
The aim of our study, to study“intersubjective”basics of“social”phenomenas that enables interpersonal communication with“interpretive understanding”approach and from the perspective of“interpretive sociology”theories. Social phenomenas comprising on a intersubjective base which is being examined by interpretive sociology such as“mean(ing)”,“interpretation”,“action”,“interaction”and“self”, providethe establishment of social relations with interpersonal communication,“shopping”,“conflict”and“reconciliation”in everyday life. These phenomenas also, can be examined with“interpretive understanding”approach of“interpretive sociology”theories which focuseson the“person-person”scale in everyday life. Our study consists of introduction and two parts. In the introduction, determinations about the scope of the“ interpersonal communication”concept was made. In light of this determination, relationship between social phenomenas which is being examined by“interpretive sociology”and“interpersonal communication”concept was established. Historical background of the concept of“interpreter understanding”which constitutes the basis of this relationship has been discussed. In the first chapter, relationship was established between the concepts of“intersubjective”and“interpretive understanding”and“social action”. In the second part, relevance of interpersonal communication interpretive sociology theories and“intersubjective”basics of social phenomenas focusing relationships which scaled in“person-person”scalein everyday life such as the phenomenological sociology, symbolic interaction, social interaction, social shopping, dramaturgical interaction and ethnomethodology which as which are the subject of social phenomena of in the interest were examined. After all, an evaluation was made about how“person-person”communication builds up everyday life in“intersubjective”basis. Key Words : interpersonal communication, intersubjectivity, interpretive understanding, interpretative sociology, hermeneutics.