Anayasa Hukukunda hukuki güvenlik ilkesi
The principle of legal certainty in The Constitutional Law
- Tez No: 384600
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 322
Özet
Bu tez iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, hukuki güvenlik ilkesinin teorik çerçevesi, ikinci bölümde ise pratik çerçevesi ele alınmıştır. Teorik bölümde, öncelikle, hukuki güvenlik ilkesine ilişkin lafzi ve kavramsal tartışmalar, ilkenin tarihsel ve felsefi arkaplanı, adalet ve hukuk devleti ile ilişkisi incelenmiştir. Bunun yanında, hukuki güvenlik ilkesi, belirlilik, istikrar ve öngörülebilirlik şeklinde üç alt ilkeye ayrılmıştır. Bu ayrımlar içerisinde, her üç alt ilkenin kurallar, idari uygulama ve yargısal uygulama açısından teorik çerçevesi ele alınmıştır. Teorik kısım içinde son olarak, hukuki güvenlik ilkesinin sağlayacağı bireysel otonomi ve ekonomik refah gibi olumlu neticelere yer verilmiştir. İkinci bölümde, hukuki güvenlik ilkesinin pratik görünümü, yasama organı ve Anayasa Mahkemesi uygulamaları kapsamında ele alınmıştır. Bu kısımda öncelikle, yasama organının pratiği ideal kural koyma ilkeleri kapsamında incelenmiştir. Burada, Türkiye'de çıkarılan kanunlardan çeşitli örnekler verilmiştir. Bunun yanında, Anayasa Mahkemesi uygulaması iki açıdan incelenmiştir. Birincisi, Mahkemenin hukuki güvenliği nasıl ele aldığı, ikincisi mahkemenin kendi kararlarında hukuki güvenliğe ve onun alt ilkelerine uygun davranıp davranmadığıdır. Bu bölümde son olarak, Anayasa Mahkemesinin hukuki güvenlik anlayışı yargısal aktivizm, gerekçelendirme ve yorum yöntemleri açısından değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hukuk devleti, hukuki güvenlik, belirlilik, istikrar, öngörülebilirlik,yargısal aktivizm, yorum, haklı beklenti.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two chapters. It is discussed theoretical framework of the principle of legal certainty in the first chapter and the practical framework of this principle in the second chapter. In the theoretical chapter, firstly, it is studied literal and conceptual issues on the principle of legal certainty, its historical and philosophical background, and its relationship between justice and the rule of law. In addition to, the principle of legal certainty is divided three sub-principles in the form of ''clarity'', ''stability'' and ''predictability''. In each of these sub-principles, it is analysed theoretical framwork from the point of rules, administrative and judicial practices. In this theoretical chapter, finally, it is examined positive results which will ensure by the principle of legal certainty such as individiual autonomy and economical prosperity. In the second chapter, it is discussed the practical perspective of the principle of legal certainty within the contex of practices of the Legislative Organ and the Constitutional Court. In this chapter, firstly, it is analysed the practices of the Legislative Organ within the contex of the principles of proper law-making (rule making or good legislation). Hereby, Several examples are given laws enacted in Turkey. Furthermore, the practices of the Constitutional Court are examined as two perspective. First of them is how the Constitutional Court puts to use the principle of legal certainty, and the other is whether the Court complys with the legal certainty and the its sub-principles in Court own decisions. In this chapter, finally, the legal certainty approach of the Constitutional Court is criticised in the perspective of judicial activism, argumantation and interpretation methods. Key Words : The rule of law, legal certainty, clarity, stability, predictability