Güney Kafkasya'dan Türkiye'ye göçler (1914-1938)
Migrations from The South Caucasus to Turkey (1914-1938)
- Tez No: 384599
- Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kafkasya coğrafyası, sahip olduğu jeopolitik konumundan ötürü yüzyıllar boyu kabilelerin, kavimlerin, devletlerin ve imparatorlukların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu coğrafya üzerinde 19. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar Çarlık Rusyası ile Osmanlı Devleti, hâkimiyet mücadelesi vermiştir. Bu mücadeleye bağlı olarak coğrafyada yaşayan Müslüman Türk kavimler, hayatlarını kurtarmak amacıyla Osmanlı Devleti'nin sınırları dâhiline göç etmeye başlamıştır. 1914-18 yılları arasında yaşanan 1. Dünya Savaşı'nın ardından Osmanlı Devleti'nin yıkılma sürecine girmesi ile Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Anadolu'da Kurtuluş Savaşı başlatılmış ve Güney Kafkasya ile Anadolu'nun doğusunda Gürcü ve Ermenilerle mücadele edilmiştir. Bu mücadeleler esnasında Güney Kafkasya'da bulunan Müslüman Türk ahali, Gürcü ve Ermenilerin zulmüne maruz kalmalarından dolayı Anadolu içlerine doğru hicret etmiştir. Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğu ilk yıllarda da Güney Kafkasya üzerinden yeni kurulan Türkiye'ye doğru göç hareketi görülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti, kendi dininden ve milletinden olan bu göçmenleri kabul etmiş, Kurtuluş Savaşı'nın yaratmış olduğu maddi ve manevi sıkıntılara rağmen göçmenlerin en iyi şekilde iskân ve iaşe edilmesine çalışmıştır. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti'ni nüfus, sosyal ve ekonomik alanlarda etkileyen bu göç hareketi, bazen hızlı bazen de yavaş bir şekilde gerçekleşmiştir. Anahtar Kelimeler : Güney Kafkasya, Göç, Muhacir, Mülteci, Sevk, Ġskân, ĠaĢe
Özet (Çeviri)
The Caucasus geography has succeeded to get tribes', nations', states' and empires'attention for centuries years due to its geopolitics position. Czarism Russia and Ottoman Empire have campaigned from the 19th century until the early times of the 20th century. Due to this campaign, the Moslem Turkish nations had to migrate to the inside borders of the Ottoman Empire to survive. After the World War I, between 1914-1918, with the collapsing period of the Ottoman Empire, an Independence War was started in the leadership of Mustafa Kemal Pasha in Anatolia and the war was among South Caucasus, and also Armenians and Georgians in the East Part of Anatolia. During this campaigns, the Moslem Turkish citizens who lived in the south Caucasus migrated to the Anatolia because of the cruelty they exposed by the Armenians and the Georgians. Also an immigration movement was seen to Turkey from the South Caucasus, in the early years of Turkish Republic which was founded in the leadership of Mustafa Kemal pasha. Turkish Republic hosted this immigrations since its religion and language unity, and also they tried to help them in both settling and feeding in spite of the Independence War. This migration movement went on sometimes fast and the other times slowly, and it effected the new founded Turkish Republic in terms of population, social and economical fields. Key Words : South Caucasus, Migration, Immigrant, Refugee, Dispatch, Settlement, Feed