Algılanan liderlik tarzları, örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık ilişkisinin turizm endüstrisinde incelenmesi
Analysis of the relationship between perceived leadership styles, organizational culture and organizational commitment in tourism industry
- Tez No: 384690
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Örgütsel süreçler, örgütlerin amaçlarına ulaşmaları açısından önem arz etmektedir. Bu nedenle örgütsel süreçlerin etkin şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Bu bağlamda örgütler örgütsel süreçleri iyi planlamalı, organize etmeli ve sahip olduğu kaynakları en üst düzeyde süreçlere aktarabilmelidir. Örgütlerin sahip oldukları en önemli kaynak olan insan kaynağının da söz konusu etkin planlamalar ile örgütsel süreçlere dahil edilmeleri gerekmektedir. İnsan kaynağının örgütsel süreçlere en etkin şekilde dahil edilmesi, literatürde örgüt ile çalışanlar arasında kurulacak bağlar ile sağlanacağı ifade edilmekte ve söz konusu bağlar ise örgütsel bağlılık kavramı ile açıklanmaktadır. Örgütsel bağlılık çalışanların örgüte ve örgütsel amaçlara bağlanma durumunu bunun yanında ise örgütsel süreçlere etkin katılımı şeklinde ifade edilmektedir. Literatürde örgütsel bağlılığı etkileyen birçok örgütsel faktör olmasına karşın, en genel olarak yapısal ve yönetimsel faktörler olarak sınıflandırılmaktadır. Bu faktörler ise liderlik tarzları ve örgüt kültürü olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda ilgili çalışmada turizm endüstrisinde çalışanların algıladıkları liderlik tiplerinin, örgüt kültürü ve çalışanların örgütsel bağlılıkları ile ilişkileri incelenmiştir. Turizm endüstrisinde ise faaliyetlerin en yoğun olduğu konaklama sektörü seçilerek iş hacminin yüksek olduğu sektörde inceleme yapılması hedeflenmiştir. Türkiyede en çok gecelemenin yapıldığı 5 ilde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde çalışan 655 kişi üzerinde yapılan çalışmada algılanan liderliğin örgüt kültürü ve örgütsel bağlılık ile örgüt kültürünün de örgütsel bağlılık ile ilişkili olduğu bunun yanında örgüt kültürünün, örgütsel bağlılık ve liderlik ilişkisinde aracı değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational processes are important for the organizations to attain their goals. Due to this, organizational processes should be managed in an effective way. Within this context, organizations should plan the organizational processes carefully and transfer existing resources to the highest processes. Human resources, which are the most important that the organizations have should be incorporated in organizational processes by effective planning. The literature reveals that effective incorporation of human resources in organizational processes can be sustained by the establishment of links between the organization and the employees and these links are explained with the term of organizational commitment. Organizational commitment is explained as the commitment of the employees to the organization and its aims as well as their effective involvement in organizational processes. Although the literature provides numerous factors that have impact over organizational commitment, these factors are briefly grouped into structural and administrative factors. These factors are dealt as leadership styles and organizational culture. In this context, this study analyzes the relationship between the leadership styles perceived by the employees working in tourism industry, organizational culture and employees' organizational commitments. The study aims to analyze the sector with highest turnover so that hospitality sector, which has a huge volume of activities in tourism sector has been selected. Survey conducted over 655 employees working in accommodation enterprises in five provinces with highest period of stay found that perceived leadership style is associated with organizational culture and organizational commitment and that organizational culture is related with organizational commitment. The study also found that organizational culture acts as interdependent variable in the relationship between organizational commitment and leadership style.