Algılanan liderlik tarzları, örgüt kültürü ve örgütsel adaletin işgören performansı ile ilişkisi
The relationship of perceived leadership styles, organizational culture and organizational justice with employee performance
- Tez No: 642503
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu araştırmanın amacı liderlik tarzları, örgüt kültürü ve örgütsel adalet algılarının işgören performansı üzerindeki etkisinin tespit edilmesidir. Bu çalışmada, liderlik tarzları, örgüt kültürü ve örgütsel adaletin işgören performansı üzerindeki değişimi ne kadar açıkladığı, bütünsel bir perspektifte incelenmiş, öncelikle liderlik tarzları, ardından örgüt kültürü ve ardından örgütsel adalet algıları, hiyerarşik regresyon modeline dâhil edilerek, her birinin dâhil edilmesi ile modelin açıklama kuvvetinin ne düzeyde artacağı araştırılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde tekstil sektöründe çalışanlar oluşturmaktadır. Analiz İstanbul'da tekstil sektöründe çalışan ve kolayda örneklem yöntemiyle seçilen (6) firmadan 400 işgörenin verileri üzerinden yürütülmüştür. Araştırmada anket yöntemi uygulanarak anket formları ile elde edilen veriler AMOS 24.0 ve SPSS 23.0 istatistik programları kullanılarak Doğrulayıcı Faktör Analizine (DFA) ve ölçekler Geçerlilik, Güvenirlik, Korelasyon ve Regresyon analizine tabi tutulmuştur. Analizler sonucunda, liderlik tarzları, örgüt kültürü ve örgütsel adalet ölçeği alt boyutları ile diğer ölçeklerin alt boyutları arasında aynı yönlü anlamlı ilişkilerin bulunduğu; ölçek ve boyutlarının Cronbach Alfa değerleri ile Kompozit güvenirlik değerlerinin güvenilir olduğu görülmüştür. Liderlik tarzları, örgüt kültürü, örgütsel adalet ve işgören performansı ölçekleri alt boyutlarına ilişkin OAV değerlerinin yakınsak ve ıraksak geçerliliğinin bulunduğu belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda örgüt kültürü değişkeni vizyon ile örgütsel adalet değişkeni etkileşim adaleti ve dağıtım adaletinin işgören performansını arttığı bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of leadership styles, organizational culture and organizational justice perceptions on employee performance. In this study, how the leadership styles explained the change in organizational culture and organizational justice on employee performance was examined in a holistic perspective, firstly, leadership styles, then organizational culture, and then organizational justice perceptions were included in the hierarchical regression model. To what extent the force will increase was investigated. The universe of the research consists of those working in the textile sector in Istanbul. The analysis was carried out on the data of 400 employees from (6) companies working in the textile sector in Istanbul and selected with the easy sampling method. In the research, the data obtained through the questionnaire forms were applied to the Confirmatory Factor Analysis (CFA) and scales Validity, Reliability, Correlation and Regression analysis using the AMOS 24.0 and SPSS 23.0 statistical programs. As a result of the analyzes, there are significant relationships between leadership styles, organizational culture and organizational justice scale sub-dimensions and other sub-dimensions; Cronbach Alpha values and Composite reliability values of the scale and dimensions were found to be reliable. It has been determined that OAV values related to leadership styles, organizational culture, justice and employee performance scales sub-dimensions have convergent and divergent validity. As a result of the analysis, it has been found that the organizational culture variable, the vision and organizational justice variable, the interaction justice and distribution justice increase the employee performance.