28 Şubat Sürecinde Türkiye İran ilişkileri
The relationship between Turkey and Iran in the time period of 28th of February
  1. Tez No: 384715
  2. Yazar: ADEM ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YAŞAR HACISALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye ile İran tarih boyunca kesintisiz etkileşim içinde bulunmuş iki millettir. Hep tarih boyunca komşuluk ilişkileri içerisinde olmuştur. Birisinin içerisinde bulunduğu durum direk veya dolaylı diğerini etkilemiştir. Dolayısıyla yaşanan olaylara karşılıklı ilgisiz kalma mümkün değildir. Modern çağa kadar hep savaş halinde olsalar da iki ülkenin ilişkileri giderek daha iyi bir hal almaktadır. İki millet de yüzyılın başında iki genç devlet kurmuşlardır fakat Türkiye kurduğu rejimi kesintisiz devam ettirirken, İran 1979 yılında devrimle rejim değişikliğine uğramıştır. Türkiye ve dünyanın yeni tanıştığı bu rejimle Türkiye zaman zaman sorunlar yaşamaya başlamıştır. İran'ın kendi rejimini ihraç etmeyi politika olarak benimsemesi diğer Müslüman ülkeleri tedirgin ettiği gibi Türkiye'yi de tedirgin etmiştir. Bu çalışmanın amacı 28 Şubat askeri darbesi öncesi ve sonrası Türkiye-İran ilişkilerini inceleyerek belirli bir döneme ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
Two neighboring countries, Turkey and Iran have a long historical relationship. International and regional affairs affects counterparts accordingly. Therefore it is not possible to stay away from controversies between two nations. Although there has been conflict from a long time, the relationship between two countries has been improved. Both nations built a new state at the beginning of the last century. Since the new Turkish state has never interrupted, the Iran regime changed in 1979. The new regime in Iran was a new phase for both Turkey and rest of the world. Turkey has been struggling with Iran because one of the main goals of the new regime is exportation of the regime to the other Muslim countries. Hence, this fact not only irritated Turkey but other Muslim counties. The scope of this study is to analyze and enlighten the relationship between Turkey and Iran before and after the coup of 28 February in Turkey.