Optimization of reactive dyeing of cotton fiber with real-time monitoring system
Gerçek zamanlı izleme sistemi ile pamuk lifinin reaktif boyalar ile boyanmasının optimizasyonu
  1. Tez No: 384824
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HABİP DAYIOĞLU, DOÇ. DR. RENZO SHAMEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Boyama endüstrisinin çevresel etkileri hakkındaki artan bilinçlenme ve endişeler, artan enerji, işçilik, su ve yardımcı kimyasal maliyetlerinin yanı sıra renklenmiş atık suların işlenmesi ile ilgili maliyetler, boyanın life alınımını etkileyen tüm faktörlerin (flotte oranı, sıcaklık, tuz konsantrasyonu, pH ve uygulanan boyanın tipi) optimizasyonunu ve kontrolünü gerekli kılmaktadir. Bunlar, boyanmış ürünün rengini ve düzgün bir renklendirme işlemi yapılmasını etkileyen en önemli faktörlerdir.Boya banyosunu izleme teknolojileri, boyama işlemini kontrol etmek için kullanılmaktadır. Bu teknolojilerin kullanımı, boyama işleminin optimize edilmesini, daha iyi ürün kalitesini, hataların belirlenmesini ve çevreye verilen zararın azatılmasını sağlar. Optimize edilmiş boyama işlemlerinin kullanılmasının getirdiği ekonomik avantajlar, günümüzün rekabetçi piyasa koşulları açısından oldukça önemli hale gelmiştir. Boyama işlemini en iyi şekilde kontrol etmek için, boyama reçetesindeki her bir boyanın boya alma eğrisi çok önemli bir bilgidir. Bu bilgi, boyama işlemlerini optimize etmek için bir çok önemli faktörün değerlendirilmesinde kullanılabilir. Önemli bir parametre olan boyaların birbirleri ile olan uyumu da bu metot ile test edilebilir. Son yıllarda, her bir boyama parametresinin boyamadaki rolünü izah etmek için birçok çalışma yapılmasına rağmen, karışım reçetesindeki her bir boyanın gerçek zamanlı boya alma profilini araştırmak olası hale gelmiştir.Bu çalışmada, pamuklu kumaşın ticari bir trikromatik (üç renkli) reaktif boya reçetesi kullanılarak ve boyama parametreleri değiştirilerek boyanmasını incelemek için gerçek zamanlı izleme cihazı kullanılmıştır. Bu parametrelerdeki değişimlerin her bir boyanın boya alma ve fikse olma özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Boyanmış kumaşların renk haslığı özellikleri de incelenmiştir. Boyama parametrelerini optmize etmek için, deneysel tasarım metodu kullanılmıştır. Ayrıca, boyama reçetesindeki boyaların uyumluluğu da değerlendirilmiştir. Bu parametrelerdeki değişimin her bir boyanın boya alma ve fikse olma hızlarını farklı etkilediği ve sonuç olarak renk derinliğini ve bunun yanı sıra boyanmış ürünün son rengini önemli oranda değiştirdiği görülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları, birçok boya içeren reçeteler için daha uygun boyaların seçimini sağlamaya ve renklendirilmiş ürünün boyasının sökülmesi veya tekrar boyanması ihtiyacını azaltmaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The increased public awareness and concerns about the environmental impact of the coloration industry, the increased cost of energy, labor, water and auxiliaries as well as the associated costs of processing colored effluents require the optimization and control of all factors influencing the uptake of dye by fiber, including the liquor to goods ratio, temperature, electrolyte concentration, pH, as well as the type of dyes employed. These are the most well established influential factors affecting the depth of shade of dyed goods as well as the uniformity of the coloration process.Dyebath monitoring technologies have been used to control over the dyeing process. Using these technologies can result in optimized dyeing process, improved product quality, detection of errors and reduced environmental impact. The economical advantages of the optmized dyeing processes are significant in today?s competitive textile markets. To effect a high level of control the dyeing process, the profile of the exhaustion curves of each dye in the dye mixture recipe is the most essential information. This can be used for the evaluation of several important factors in order to optimize the dyeing processes. The compatibility of dyes is another significant factor which can be tested by this method. Despite lots of studies conducted over the last several decades to demonstrate the role of individual dyeing parameters on the outcome of dyeing, it has only recently become possible to investigate the exhaustion profile of individual dyes in an admixture in real-time.In this study, a real-time monitoring device was used to investigate the reactive dyeing of cotton with a commercial trichromatic dye formulation at different dyeing parameters. The effect of variation in these parameters on individual exhaustion profiles and fixation properties of each dye was examined. Color fastness properties of dyed fabrics were also investigated. A central composite design was used to optimize the dyeing parameters. In addition, the compatibility of dyes in the dyeing recipe was evaluated. It was shown that a change in the parameters affects the exhaustion and fixation rate of each dye differently resulting in a significant change in the depth of shade as well as the final hue of the colored product. The results of this study can help dyers to obtain a more appropriate selection of dyes for recipes requiring several dyes and reduce the need for stripping or re-dyeing of colored goods.