Otomotiv sanayi için ürün geliştirme ve düşük maliyetli yeni ürün tasarımı
In automotive industry new product development and design for low cost
- Tez No: 384835
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. R.MURAT TABANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Rekabetçi ekonomik koşullar otomotiv firmalarını düşük maliyetli ve yüksek kaliteli ürünleri hızlıca geliştirmeye ve ilk seferde doğru yapılabilen üretilebilir tasarımlar yapmaya zorlamaktadır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi için otomativ firmalarının eşzamanlı mühendislik gibi metodojileri uygulamalarını gerektirmektedir.Eşzamanlı mühendislik metodolojisinda farklı disiplinlerden gelen çalışanlar birlikte çalışarak ürün, proses maliyet ve kalite konusundaki kararları birlikte alırlar. Parça üretilebilirlikleri, tasarım özellikleri montaj gereksinimleri malzeme ihtiyaçları servisedilebilirlik konuları maliyet ve zaman kıstları hakkında seçimlerde bulunurlar.Bu çalışma yöntemiyle geliştirme faaliyetlerinin erken aşamalarında problemler görülerek gerekli önlemler alınabilir.Geliştirme sürecinin başında tasarımların düzeltilmesiyle daha sonra karşılaşılacak güçlükler, gereksiz uzun süreli mühendislik değişikliklerine ayrılacak zamanlar elimine edilmiş olur. Eşzamanlı mühendisliğin diğer bir amacı daha sonra destek gruplarından gelecek yeni tasarım taleplerini ortadan kaldırmaktır. Bu grupların sürecin başına dahil edilmesiyle gereksiz tekrarlar ve yeniden işlemeler iptal edilmiş olacaktır. Tasarım ve üretim aktivitelerine haracan zaman seri aktivite yerine paralel hale getirildiğinde oldukça azalmaktadır. Eşzamanlı mühendislik metodolojisi yardımıyla tasarım sürecindeki kısaltmalar, ürün maliyetinde ciddi maliyet düşümleri beraberinde getirmektedir.Kalite fonksiyon yayılımı, üretim ve montaj için tasarım, robust tasarım, sürekli iyileştirme, standartlaştırma ve toplam kalite yönetimi gibi teknikler eşzamanlı mühendislik metodolojisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tekniklerden kalite fonksiyon yayılımı müşterinin sesini ürün spesifikasyonlarına dönüştürmekte kullanılır. Üstünlüğü müşeterinin objektiv ve subjektif istek ve ihtiyaçlarını mühendislerin analayacağı dile çevirmesidir. Üretim ve montaj için tasarım metodu üretlebilirlik optimizasyonu yapmakta, yüksek kaliteli, düşük maliyetli, emniyetli ve hızlı devreye alınması gereken ürünler için oldukça faydalı olan bir metoddur.Ürün ve üretim maliyetlerini ham malzeme, satınalınan malzeme maliyeti, parça üretim, parça montaj ve genel yönetim giderleri oluşturmaktadır. Düşük maliyetli ürün tasarlamak içinde bu maliyetlerin azaltıldığı ve aynı zamanda istenilen kalitenin sağlandığı tasarımların yapılması gerekmektedir. Bu faaliyette ancak metodolojik yaklaşımlarla başarılı olabilir.
Özet (Çeviri)
Competitve economic conditions force the automotive company to design products are manufacturable the first time and enables to quickly develop low cost, high quality products that satisfy customer needs by design. In order to reach this goal some special methodology such as concurrent engineering must be implemented very strictly by automotive company.Concurrent Engineering brings together multidisciplinary teams, in which product developers from different functions work together and in parallel from the start of a project with the intention of getting things right as quickly as possible, and as early as possible. Multidisciplinary groups acting together early in the workflow can take informed and agreed decisions relating to product, process, cost and quality issues. They can make trade-offs between design features, part manufacturability, assembly requirements, material needs, reliability issues, serviceability requirements, and cost and time constraints. Differences are more easily reconciled early in design.Getting the design correct at the start of the development process will reduce downstream difficulties in the workflow. The need for expensive engineering changes later in the cycle will be reduced. Concurrent Engineering aims to reduce the number of redesigns, especially those resulting from post-design input from support groups. By involving these groups in the initial design, fewer iterations will be needed. The major iterations that do occur will occur before the design becomes final. The overall time taken to design and manufacture a new product can be substantially reduced if the two activities are carried out together rather than in series. The reductions in design cycle time that result from Concurrent Engineering invariably reduce total product cost. Some techniques which are commonly used at concurrent engineering are quality function deployment, design for manufacture and assembly, robust design, continuous process improvement, standardization and total quality management.Quality function deployment is a tool for systematically translating voice of the customer into product specifications. Its strength is to translate objective and subjective customer wants and needs into objective specifications that engineer can use to design products. Design for manufacturability is the process of proactively designing products to optimize all manufacturing functions; assure the best cost,quality, safety and time to market.Product and production cost contains raw material cost, purchased part cost, production cost and assembly cost and indirect expenses. In order to design low cost and high quality product all these cost must be reduced by the product and process designer. This activity can only be successful by using and creating methodological approaches.