Modeling of EDM GAP phenomena
Elektro-erozyon yöntemindeki GAP olaylarının modellenmesi
  1. Tez No: 384847
  2. Yazar: GAMZE DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. de enjektörlerin sprey delikleri elektro erozyon ile talaş kaldırma yöntemi ile delinmektedir. Elektro erozyon ile işleme yöntemi, kısaca EDM, elektrot ile iş parçası (nozul) arasındaki soğutma ve taşıma görevi gören bir sıvı ile dolu olan aralıkta ?gap- meydana gelen kıvılcımlar ile malzeme kaldıran, geleneksel olmayan yöntemlerden biridir. Gap olaylarının detaylı tanımlanması ?şok dalgaları, buharlaşma, buhar balonunun çökmesi gibi- bu diploma tezinin ana konusudur. İş parçası ile elektrot arasındaki küçük boşlukta, buhar balonlarının şekillenmesinin erozyon yöntemine çok büyük etkileri vardır. Bu nedenden dolayı, dielektrik suyun hidrodinamik davranışı bir simülasyon çalışmasıyla incelenmiştir. Aralık, bir mesh üretim yazılımı olan ANSYS ICEM ile modellenmiş, hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı ANSYS CFX ile de simülasyon çalışması yapılmıştır. Son adım olarak, yüksek hızlı kamera ile balon gelişimi gözlenip, buhar balonunun çapının zamanla değişimi deneysel olarak saptanmıştır. Bu deneysel sonuçlar ileride yeni simülasyon çalışmasının sonuçlarını doğrulamak için kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The spray holes of injectors are produced with electrical discharge machining (EDM) process in Bosch company. EDM is one of the non-conventional material removal processes in which the material is removed by a spark which is generated between an electrode and the work piece. The gap between the electrode and the work piece (nozzle) is filled with a liquid, which serves as coolant and as transport medium for the removed metal. The description of gap phenomena ? like shock waves, evaporation, collapsing vapor bubbles etc. ? are subjects of this diploma thesis. The formation of vapor bubbles in the small working gap has great effects on the eroding process. Because of this reason, the hydrodynamic behavior of dielectric water is investigated with a simulation study. Therefore, the gap is modeled by mesh generation software -ANSYS ICEM®- and simulated by Computational Fluid Dynamics Software ANSYS CFX®. In the final step, an experimental study was done with a high-speed camera for viewing of the bubble generation and therefore getting the diameter of the gas bubble as a function of time. These experimental results will be used in future to validate the results which will be obtained with the in-house simulation software.