Betonarme yüksek bir binada DBYBHY ile IYBDY ilkelerinin doğrusal olmayan dinamik çözümleme ile karşılaştırılması
Comparison of nonlinear dynamic analysis results for an RC high-rise building considering the regulations of TERDC and IHRBEC
- Tez No: 384874
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEYZA TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada DBYBHY ile yürürlüğe girmesi planlanan İYBDY'in esasları mevcut 1975 tarihli Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik (ABYYHY) esaslarınca boyutlandırılmış bodrum katları dâhil 25 katlı betonarme yüksek bina üzerinde irdelenmiştir. Konuya yönelik depreme dayanıklı tasarım felsefesi, kapasite tasarımı, performansa dayalı tasarım, yüksek binaların tasarımı ve hesap yöntemleri bu çalışmanın ikinci bölümde özetlenmektedir. Üçüncü bölümde İYBDY'nin DBYBHY ile karşılaştırarak içeriği anlatılmıştır. Ardından dördüncü bölümde incelemeye tabi olan betonarme yüksek yapının özellikleri açıklanmıştır. Modellemede ve çözümlemelerde yapılan yaklaşımlar, yönetmeliklerdeki spektrumlar, DBYBHY ve İYBDY tanımlanan tasarım spektrumları ile uyumlu olarak üretilen ivme kayıtları, çözümlemelerde kullanılacak yapı modelinin oluşturulması, çözümleme yöntemlerinin tanımlanması ve her iki yönetmelik için yapılan mod birleştirme yöntemi ve doğrusal olmayan zaman tanım alanında çözümleme yöntemi sonuçları bu bölümde anlatılmıştır. Çalışmanın beşinci bölümde ise iki yönetmeliğin karşılaştırılmasından elde edilen bulgular tartışılarak, varılan sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the current TERDC and the draft IHRBEC are compared employing a 25-story reinforced-concrete high-rise building, which is designed according to the 1975 seismic code. The theoretical aspects of seismic resistant design are briefly summarized and issues related with the design and computational methodologies are discussed in chapter two. In third chapter, İHRBEC?s content is described and compared with TERDC regulations. The example high-rise building is introduced in the fourth chapter. Later, the assumptions for modeling and computing are described. Employing an earthquake ensemble which consists of simulated strong ground motions compatible with the design spectra in both codes, nonlinear dynamic analysis are carried out following a model analysis procedure. The structural responses are obtained and compared for both codes. The analytical computation results are evaluated and discussed in the last chapter of this study.