Thermal analysis of the heating systems of roman baths
- Tez No: 38491
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ZAFER İLKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Yerden ısıtma sistemleri, homojen sıcaklık dağılımı sağlamaları ve verimli olmalarından dolayı, gittikçe daha çok tercih edilmektedirler. Bu sistemlerin atası, daha ilkel şekilleri, Antik Yunan'da görülse de, Antik Roma'da kullanılan hypokaust sistemleridir. O dönemde, bazı zengin evlerinde görülse de, asıl kullanım alanları hamam yapılarıdır. Bu yapıların, mimari ve arkeolojik yönlerine göre, ısı mühendisliği yönü yeterince ince1enmemiştir. Bu çalışmada, referans alınan Phaselis 'deki Küçük Hamam için ısıl analiz yapılmıştır. Bunun için, rekonstrükte edilen hamamdan olan ısı kaybı hesaplanmış, gaz analizi yapılarak, yakıtın ve gazın kütlesel debisi belirlenmiştir. Dizayn sıcaklığı, nem ve ısı iletim katsayıları belirlendikten sonra, farklı yüzeylerdeki ısı taşınım katsayıları hesaplanmıştır. Bilgisayar programı oluşturularak, sonlu farklar yöntemiyle, sıcaklık dağılımları, hamama olan ısı transferi ve baca gazı sıcaklığının değişimi hesaplanmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The floor heating systems, provide a homogeneous temperature distribution inside the rooms, are efficient ones, and therefore become more and more preferable day by day. The origin of these systems is the hypokaust systems used in Antic Rome. But, it is encountered with the primitive ones in Antic Greece. Ât that time, although it was seen in some wealthy houses, the main usage area was the baths. The heating engineering respect of these buildings is not sufficiently analyzed when it is compared with the architectural and archeological respects. In this study, the thermal analysis for the Small Bath in Phaselis which is taken as reference is made. During the analysis, the heat loss from the reconstructed bath is calculated, the mass flow rate of the fuel and gas is determined by making the gas analysis. Then the required design temperature, humidity and the thermal conductivity values are decided, and the convection coefficients for different surfaces are determined. A computer program is prepared based on the finite difference method and, the temperature distrubitions, heat transfer to the bath and the change of chimney's gas temperature are calculated by using this program.