A two stage stochastic and risk averse approach to inventory positioning in floricultural auction network
Çiçekçilik sektörü müzayede ağında envanter yerleştirme için iki aşamalı rassal ve riskten kaçınan yaklaşım
- Tez No: 384952
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma çiçekçilik sektörü müzayede ağında çalışan bir şirketin gerçek bir probleminden motive olmuştur. Sirketin 6 adet müzayede merkezi vardır. Bir tedarikçi ürününün müzayede görmesini istediği müzayede merkezini kendisi seçer ve müzayede öncesi ürünler o müzayede merkezine teslim edilir. Müzayede sonrasında, satılan ürünler alıcıların müzayede merkezlerinde kiraladıkları alanlara teslim edilir. Ürünlerin, müzayede öncesi müzayede merkezlerine yerleştirim sekli kaynaklı sirket ağında verimsiz lojistik akışlar gözlenmiştir. Bu çalışmanın amacı alıcıların kim olduğu ve satın aldıkları miktardaki belirsizliği dikkate alarak, müzayede ağında beklenen ulasım maliyetini en azlayan müzayede öncesi optimum ürün yerleştirme kararlarını bulmaktır. Problemi modellemek için iki aşamalı rassal tamsayılı programlama önerilmektedir. Modelde senaryo bazlı bir yaklaşım izlenmiştir. Büyük ölçekli problemleri çözmek için L-biçimli ayrıştırma, çok kesimli L-biçimli ayrıştırma algoritmaları probleme uyarlanmaktadır. Bunların yanı sıra, problem riskten kaçınan bir yaklaşımla da modellenmektedir. Risk ölçütü olarak birinci derece ortalama -yarısapma kullanılmıştır. Riskten kaçınan model, beklenen ulaşım maliyetini ve beklenen maliyetten beklenen üst sapmayı en azlamaktadır. Riskten kaçınan modelin amaç fonksiyonu doğrusal olmayan ve türevlenemeyen bir fonksiyondur. Bu fonksiyonu doğrusal hale getirmek için bir metod ve çok kesimli L-biçimli ayrıştırma algoritmasına benzer bir algoritma önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is motivated by a real life problem of an auction company serving in floricultural sector. Company has 6 auction centers. A supplier chooses the auction center that his or her products will be auctioned and the products are delivered to that auction center before the clock. After the auction, sold products are delivered to the buyer's boxes hired at the auction centers. Some inecient logistic flows are observed in the network of the company due to the positioning of products before the clock. This study aims to find the initial optimal product positioning decisions prior to the auction that minimizes the transportation cost in the network under the uncertainties of buyers and their purchase quantities. Two-stage stochastic integer programming is proposed to model the problem. A scenario based approach is used in the model. In order to solve large sized problems, L-shaped and multicut L-shaped decomposition algorithms are adapted to the problem. In addition, problem is also modeled with risk-averse approach. First-order mean-semideviation is used as the risk measure. Risk-averse model aims to minimize the expected cost of transportation and expected upper deviation from the expected cost. The objective function of the risk-averse model is nonlinear and nondif erentiable. Linearization method and a variation of multicut L-shaped decomposition algorithm for the linearized formulation are proposed for the solution of risk-averse model.