Influence of nanoparticle shape on colloidal plasmonic interface properties
Nanoparçacık şeklinin koloid plazmonik arayüz özellikleri üzerine etkileri
- Tez No: 384953
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPAN BEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Serbest yük taşıyan nanoparçacıklar üzerlerine düşen elektromanyetik yayılımla plazmon frekansı adı verilen belli frekanslarda çok güçlü bir şekilde etkile¸sirler. Bu frekans nanoparçacığın büyüklük ve şekline, içinde bulunduğu ortamın malzeme özelliklerine bağlıdır. Bu plazmonik parçacıklardan oluşan iki boyutlu bir ağın üretilmesinde birkaç farklı strateji takip edilebilir. Bu tezde kendiliğinden oluşma yöntemlerinden biri olan kolloid solüsyonu tekniğiyle nano boyutlarda küre, tel ve bipiramit şekillerinde nanoparçacık dekore edilmiş yüzeyler hazırlanmış ve en uygun geometrinin bulunması amacıyla karakterizasyonlar yapılmıştır. Ayrıca üretilen örneklerin güneş gözesi üzerine uygulanabilirliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles bearing free charges, interact very strongly with incoming electromagnetic radiation at certain frequencies called the plasmon resonance frequencies, depending on the size, shape and material properties of the particle and the medium. In order to enhance the light scattering by a two dimensional network of such plasmonic nanoparticles several strategies can be followed. In this thesis, it was pursued the fabrication and characterization of the nanoparticle decorated surfaces by colloidal solution based technique as a self-organized random production method. Optical and spectral electrical properties of plasmonic interfaces were investigated for nanosphere, nanowire and nanobipyramid particles to find out the most efficient geometry. It was also discussed the feasibility of the application of metal nanoparticles to solar cell devices.