Selective emitter formation via single step doping through laser patterned mask oxide layer for monocrystalline silicon solar cells
Tek kristal silisyum güneş gözeleri için lazerle desenlendirilmiş maske oksit katmanı kullanılarak tek aşamalı katkılama ile seçici emiter oluşturulması
- Tez No: 384955
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Seçici emiter, daha yüksek verimli güneş gözeleri için kullanılan yeni göze tasarımlarından biridir. Seçici Emiter güneş gözeleri, tersine kimyasal aşındırma, lazer katkılama, iyon ekme gibi yöntemlerle üretilmesine rağmen, bu tez kapsamında lazerle desenlendirilmiş oksit tabaka kullanılarak tek aşamalı katkılama yöntemi çalışılmıştır. Desenlendirilmiş oksit tabakının difüzyon bariyeri olarak kullanılması üretimin tek aşamalı katkılama ile yapılmasına olanak sağlamakta, dolayısıyla, toplam üretim maaliyetini ve süresini düşürmektedir. Bu tez kapsamındaki çalışmalarda, tek kristla silisyum güneş gözeleri için lazerle desenlendirilmiş oksit katman kullanırak tek aşamalı katkılama ile seçici emiter üretilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, oksit kalınlığı, katkılama reçesi, lazer parametreleri ve kimyasal temizlik aşamaları optimize edilmiştir. Buna ek olarak, hücre verimini daha iyi hale getirilebilmesi için yüzey pasivasyon çalışmaları da sürdürülmüştür. Bu amaçla, Düşük sıcaklıkta oksidasyon aşaması üretim akışına eklenmiştir. Daha sonra, seçici emiter ve referens güneş gözeleri üretilmiştir. Yansıma, yarı ömür, Suns-Voc, E.Q.E ve akım-voltaj ölçümlerini içeren elektriksel ve optik karaterizasyonlar yapılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda gözlendi ki; tasarlanan üretim yöntemi kullanılarak, uygun bir ön metalizasyon tasarımı ile seçici emiter güneş gözeleri referans gözelerden daha iyi sonuçlar elde edilebilir
Özet (Çeviri)
Selective emitter is one of the new approaches for higher efficiency solar cells. Although selective emitter cells could be processed by several different methods such as; etch back process, laser doping, ion implantation, doping paste, a different method based on diffusion through a laser patterned oxide layer was studied in this thesis. Utilization of pattern oxide layer as a diffusion barrier enables to obtain selective emitter profile via single step doping which reduces overall production cost and time significantly. In this work, selective emitter solar cells were fabricated via single step doping through a laser patterned oxide. Oxide thickness, doping recipe, laser parameters and wet cleaning steps were optimized to reach the sheet resistance values needed for an efficient cell design. In addition, surface passivation studies were also conducted to further improve cell performance. A low temperature, dry oxidation step was also added to process sequence. Then, monocrystalline-Si selective emitter and reference solar cells were fabricated.Both electrical and optical characterizations including reflection, lifetime, external quantum efficiency, Suns-Voc and current-voltage measurements were systematically carried out. It was observed that cells based on that new selective emitter structure could be used to reach higher conversion efficiency values compared to standard cell design with a proper finger design.