Design and Implementation of a Dynamically Reconfigurable Computing Platform: Implementation of GUI for Creating Macro Modules for Reconfigurable Platform
Dinamik Olarak Yeniden Yapılandırılabilir Bir Bilgi İşlem Platformunun Tasarımı ve Gerçekleştirilmesi: Yeniden Yapılandırılabilir Platform için Makro Modüllerin Oluşturulması amacıyla GUI'nin Gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 820886
  2. Yazar: KEMAL TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ING. ERİK DİRKX, PROF. DR. ABDELLAH TOUHAFI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Vrije Universiteit Brussel
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, dinamik olarak yeniden yapılandırılabilen bir işlem platformunun tasarımı ve uygulanması ile ilgilidir. Çoklayıcı, sayaç ve temel kapılar gibi makro modüllerin oluşturulmasına yönelik bir GUI, Visual C++ kullanılarak gerçekleştirilir. Yeniden yapılandırılabilir işlem platformunun tasarımı, çok yönlü olması açısından klasik paralel bilgisayar mimarilerinden farklıdır. Adres uzayı organizasyonu hem mesaj ileten hem de paylaşılan adres uzayı olabilir; tanecikliliği kaba taneli bir bilgisayardan ince taneli bilgisayara kadar uzanabilir ve kontrol mekanizması çoklu talimat, çoklu veri akışından (MIMD) tek talimata, çoklu veri akışına (SIMD) kaydırılabilir. Çalışmanın amacı dinamik olarak yeniden yapılandırılabilir bir hesaplama platformu tasarlamak ve uygulamaktır. Tasarım açısından ise sadece baskılı devre kartının tasarımı, uygun bileşenlerin yerleştirilmesi ve bu bileşenlerin bağlantılarının yönlendirilmesi ile sınırlıdır. Uygulama tarafında amaç, RPU'ları dahili olarak tasarlamak ve uygulamak için grafiksel ve kullanımı kolay bir modül seçici yapmaktır. Yeniden yapılandırılabilir işlem platformunun tasarımı, Advanced Schematic 3 yazılımı kullanılarak yapıldı (mevcut olmayan kütüphane bileşenlerini ve panonun şematik yerleşimini ve ağ listesini oluşturmak için). GUI'nin uygulanması Visual C++ programlama dilinde yapıldı. Bu GUI, özelleştirilmiş spesifikasyona göre modülleri seçmek için kullanılır. Bu modül herhangi bir RPU'da ve ayrıca simülasyonun gerekli olduğu herhangi bir Schematic platformunda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
This study is about the design and implementation of a dynamically reconfigurable processing platform. A GUI for creating macro modules such as multiplexer, counter and basic gates is implemented using Visual C++.The design of the reconfigurable processing platform is different from classical parallel computer architectures in the sense that it is versatile. The address-space organization can be both message-passing and shared-address-space, its granularity can extend from a coarse-grain computer to fine-grain computer and the control mechanism can be shifted from a multiple instruction, multiple data stream (MIMD) to single instruction, multiple data stream (SIMD). The aim of the study was to design and implement a dynamically reconfigurable processing platform. In the design aspect, it was limited only to the design of the printed circuit board, placement of appropriate components and routing the connections of these components. In the implementation side, the objective was to make a module selector that is graphical and easy to use to design and implement RPUs internally. The design of the reconflgurable processing platform was done using Advanced Schematic 3 software (for creating the non-existing library components, the schematic layout of the board and creation of the netlist). The implementation of the GUI is done in Visual C++ programming language. This GUI is used to select modules according to customized specification. This module can be used in any RPU and also in any Schematic platform where the simulation is needed.