Stochastic wind-thermal generation coordination for Turkish day-ahead electricity market
Türkiye gün öncesi elektrik piyasası için stokastik rüzgar-termik enerji üretimi koordinasyonu
- Tez No: 384983
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ NEZİH GÜVEN, DR. OSMAN BÜLENT TÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Üretim şirketlerinin gün öncesi elektrik piyasalarından elde ettiği kâr; ertesi günkü rüzgâr tahmini, piyasa takas fiyatı ve sistem dengesizlik fiyatlarındaki belirsizlikler yüzünden büyük risk altındadır. Gün öncesi taahhüt edilen üretim ile gerçek zamanlı üretim arasındaki fark, üretim şirketlerini dengeleme güç piyasasında cezaya maruz bırakmaktadır. Rüzgâr üretiminin termik üretim ile koordinasyonu belirsizliklere bağlı riskleri azaltmaktadır. Bu tez, Türkiye gün öncesi elektrik piyasasına katılan; rüzgar ve termik enerji üretimi ünitelerine sahip üretim şirketleri için optimum teklif verme ve üretim koordinasyonu stratejisi önermektedir. Amaç üretim şirketinin risk tercihine en uygun beklenen kâr ve risk dengesini bulmaktır. Koordinasyon problemi iki aşamalı rassal programlama problemi olarak formüle edilmiştir. Senaryo tabanlı yaklaşım ile rüzgârın rassallığı ele alınmıştır. Çözüm algoritması termik ünite atamalarını bulmak için dinamik programlama metodundan yararlanmaktadır. Risk ölçümü için koşullu riske maruz değer (CVaR) terimi hedef fonksiyona eklenmiştir. Piyasada oluşan değerler ile rüzgâr ve termik verilerinin gün öncesi teklif ve rüzgâr-termik enerji üretimi koordinasyonu üzerindeki etkisi örnek çalışmalar ile incelenmiştir. Buna ek olarak, koordinasyonun kârlılığı ve farklı gün öncesi teklif stratejileri ile birlikte beklenen kâr ve CVaR dengesi karşılaştırmalı çalışmalarla irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Uncertainties in wind power forecast, day-ahead and imbalance prices for the next day possess a great deal of risk to the profit of generation companies (GENCOs) participating in a day-ahead electricity market. GENCOs are exposed to imbalance penalties in the balancing market for any mismatch between their day-ahead power bids and real-time generations. Proper coordination of wind generation with thermal generation reduces this risk associated with wind uncertainty. This thesis proposes an optimal bidding and generation coordination strategy for GENCOs having wind and thermal generation units in the Turkish day-ahead electricity market. The objective is to find an optimal trade-off between expected profit and risk under wind uncertainty, depending on the risk preference of GENCO. Coordination problem is formulated as a mixed-integer two-stage stochastic programming problem. Scenario based wind power approach is used to handle the stochasticity of wind power. Solution algorithm makes use of dynamic programming in finding the unit commitment status of thermal units. For risk measurement, conditional value at risk (CVaR) term is introduced to the objective function. Sample case studies are investigated in order to assess the impact of the market, wind and thermal data on the day-ahead bidding and wind-thermal coordination. In addition to this, profitability of the coordination and different day-ahead bidding strategies as well as trade-off between expected profit and CVaR are examined with comparative case studies.