Effect of extrusion on functional components and in vitro bioaccessibility of β-cryptoxanthin and zeaxanthin
Ekstrüzyonun fonksiyonel bileşenler ve β-kriptozantin ve zeaksantin'in in vitro biyoerişilebilirliği üzerine etkisi
  1. Tez No: 384999
  2. Yazar: ÖZGE YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY ŞENSOY, PROF. DR. ZÜMRÜT BEGÜM ÖGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kırmızı biber posası ekstrüde ürünlere fonksiyonel bileşen olarak eklenmiştir. Ekstrüzyonun mısır irmiğine kırmızı biber posası eklenmiş ekstrüde ürünlerin fonksiyonel bileşenleri üzerine etkisi incelenmiştir. Üründeki antioksidan aktivite, toplam fenol miktarı ve ksantofil karotenoidler olan β-kriptozantin ve zeaksantin miktarları ekstrüzyon işlemi öncesi ve sonrası araştırılmıştır. Besleme ve ekstrüde ürünlerde bu karotenoidlerin in vitro biyoerişilebilirliği de incelenmiştir. Besleme ve ürünlerin nişasta jelatinizasyonu (DSC ile), pektin, protein, nem ve kül miktarları ölçülmüştür. Ekstrüzyon işlemi sırasında silindir bölgelerinde iki farklı sıcaklık seti uygulanmıştır: 80°C, 90°C, 100°C ve 130°C (kalıp: 121°C) ve 80°C, 105°C, 130°C ve 160°C (kalıp: 142°C). Vida hızı (225 dev/dk) ve besleme hızı (36 gr/dk) olarak sabit tutulmuştur. Beslemenin nem miktarı %25 ± 0.5 dir. 130°C ve 160°C son bölüm sıcaklığında ekstrüzyon sonrası, örneklerin toplam fenol miktarı sırasıyla %41.72 ve %47.68 azaldığı tespit edilirken örneklerin antioksidan aktivitelerinin %28.92 ve %22.89 azaldığı gözlemlenmiştir. Ekstrüzyon işleminden sonra DSC termogramlarında jelatinizasyon piki gözlenmezken ekstrüzyon işlemi öncesi pik görülmüştür. Yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) analizi 130°C ve 160°C son bölüm sıcaklığında ekstrüzyon sonrası β-kriptozantin miktarında sırasıyla %17.53 ve %28.87 azalma gösterirken zeaksantin miktarında %49.83 ve %40.07 azalma göstermiştir. Besleme ve ekstrüde ürünlerin β-kriptozantin ve zeaksantin in vitro biyoerişilebilirliği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Sonuçlara göre fonksiyonel özelliklere sahip yeni ekstrüde gıda ürünleri üretebilmek için kırmızı biber posası fonksiyonel katkı maddesi olarak eklenebilir.
Özet (Çeviri)
Red pepper pulp was added as a functional ingredient to the extrudates. Effects of extrusion on the functional properties of the red pepper pulp added corn grit extrudates were investigated. Antioxidant activity, total phenolic content, and the amounts of xanthophyll carotenoids in the product, such as β-cryptoxanthin and zeaxanthin, were determined before and after the extrusion process. In vitro bioaccessibility of these carotenoids from the extrudates and the feed were also investigated. Starch gelatinization (with DSC), pectin, protein, moisture and ash contents were determined for the feed and the product. Two different temperature profile were applied for the barrel zones during extrusion: 80°C, 90°C, 100°C and 130°C (die: 121°C) and 80°C, 105°C, 130°C and 160°C (die: 142°C). Screw speed (225 rpm) and feed flow rate (36 g/min) were kept constant. Feed moisture content was 25 ± 0.5%. Total phenolic content of the samples were found to decrease about 41.72% and 47.68% whereas antioxidant activity of the samples were found to decrease about 28.92% and 22.89% after 130°C and 160°C last zone temperature extrusion process, respectively. No gelatinization peak was observed on DSC thermograms after extrusion whereas a peak was observed before extrusion. High performance liquid chromatography (HPLC) analysis showed a decrease in β-cryptoxanthin content about 17.53% and 28.87% whereas a reduction was observed in zeaxanthin content about 49.83% and 40.07% after 130°C and 160°C last zone temperature extrusion process, respectively. There was not statistically significant difference between in vitro bioaccessibility of β-cryptoxanthin and zeaxanthin of feed and extrudates. The results suggest that red pepper pulp can be added as a functional ingredient to develop new functional extruded food products.