Geochemical characterization of geothermal systems in Turkey as natural analogues for geological storage of CO2
CO2 depolama sahalarının doğal benzerleri olarak Türkiye'deki jeotermal sistemlerin jeokimyasal karakterizasyonu
- Tez No: 385040
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN TÜRKAN GÜLEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
CO2 emisyonunun küresel ısınma ve iklim değişimi üzerindeki olumsuz etkisini azaltmak için, gündemde olan başlıca stratejilerden biri CO2 gazının yeraltı katmanlarında depolanmasıdır. Derin tuzlu akiferler, enjekte edilen CO2'in depolanması için alternatif rezervuarlardan birini oluşturur ve bu rezervuarların davranışı hakkındaki bilgi doğal benzerleri üzerindeki çalışmalarla sağlanır. Bu tez çalışması, CO2 depolama sahalarının doğal benzerleri olan Türkiye'deki jeotermal sistemlere ve bu sistemlerin jeokimyasal özelliklerinin CO2 depolama sırasında gelişebilecek muhtemel hidrojeokimyasal süreçler açısından değerlendirilmesine ilişkindir. Batı, doğu ve kuzey Anadolu'dan seçilmiş jeotermal sistemler için bu sistemleri kontrol eden hidrojeokimyasal süreçler ve potansiyel kapanlanma mekanizmaları, sistemin jeokimyasal karakterizasyonu, türleşme-çözünürlük hesaplamaları, karbonat ve sülfat minerallerinin göreceli olarak sisteme katkısının tahmini ve saha davranışına göre (tersine modelleme, dedolomitleşme modellemesi gibi) modelleme çalışmalarını içeren çeşitli jeokimyasal yöntemlerle belirlenmiştir. Sonuçlar baskın kapanlanma mekanizmalarına göre üç farklı grubun tanımlanmasına yol açmıştır: mineral kapanlanması, çözünürlük kapanlanması ve mineral ± çözünürlük kapanlanması. Batı Anadolu'daki bazı sahalarda mineral kapanlanması başlıca mekanizma olarak görünürken, diğerlerinde hem mineral hem çözünürlük kapanlanması etkisini göstermektedir; Emet jeotermal sahasında ise dedolomitleşme adı verilen özel bir mekanizmanın da varlığı belirlenmiştir. Doğu Anadolu'da ve Kuzey Anadolu Fay Zonu üzerinde yer alan sahalarda çözünürlük kapanlanması ana mekanizmadır.
Özet (Çeviri)
To mitigate the unfavourable effect of CO2 emission on global warming and climate change, geological storage of CO2 is currently regarded to be one of the major strategies. Deep saline formations constitute one of the alternative reservoirs for hosting the injected CO2 and the information about the behaviour of these reservoirs is provided via the studies of natural analogues. This thesis is concerned with the geothermal systems of Turkey as natural analogues for CO2 storage sites and the evaluation of their geochemical characteristics in terms of possible hydrogeochemical processes involved in CO2 storage. For the selected geothermal fields from western, eastern and northern Anatolia, the hydrogeochemical processes and potential trapping mechanisms controlling the systems are determined with the assistance of various geochemical approaches including the geochemical characterization of the system, speciation-solubility calculations, estimation of relative contribution of carbonate and sulphate minerals to the system, and modelling studies (such as inverse modelling, dedolomitization modelling) depending on the behaviour of the field. The results lead to the recognition of three different groups of geothermal systems with respect to the dominant trapping mechanisms: mineral trapping, solubility trapping and mineral ± solubility trapping. In some of the fields from western Anatolia, mineral trapping seems to be the major mechanism, while the others show the effects of both mineral and solubility trapping; a special mechanism named dedolomitization is also identified for Emet geothermal field. For eastern Anatolian fields, and for the fields located along the North Anatolian Fault Zone, solubility trapping is the dominant mechanism.