Neotectonics and seismicity of eastern Simav graben, Kütahya–Turkey
Simav grabeni doğu kesiminin neotektoniği ve depremselliği
  1. Tez No: 385069
  2. Yazar: MUSTAFA KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Simav grabeni yaklaşık 1-9 km genişlikte, 50 km uzunlukta BKB uzanımlı aktif bir çöküntü alanıdır.Simav grabeni 10-15 km derinlikteki bir sismik kuşağın batı kesiminde yeralır. Bu sismik kuşak 10-30 km genişlikte ve 500 km uzunlukta olan Akşehir-Simav fay sistemidir. Simav grabeni, Akşehir-Simav fay sisteminin Simav kısmını oluşturan aktif fayların kontrolünde kuzey Menderes Masifinde gelişmiştir. Simav ve Akdere grabenleri aradaki açısal uyumsuzlukla birbirinden ayrılan iki farklı dolgu içerir. (a) Erken Miyosen-Orta Miyosen deforme olmuş dolgu, ve (b) deforme olmamış Kuvaterner dolgu. Jeolojik yapılar ve stratigrafik ilişkiler bölgede ayırılabilen 4 farklı tektonik dönem olduğunu göstermiştir. (a) Simav sıyrılma fayı üzerinde K-G genişleme, (b) D-B genişleme ve Demirci, Akdere ve Selendi grabenlerinin oluşması, (c) Doğrultu atımlı faylanma, eski graben dolgusunun deforme olması, Akdere ve Demirci grabenlerinin ayrılması ve ötelenmesi, ve bölgede çökelimin duraksamasıyla temsil edilen KB-GD sıkışma dönemi, ve (d) normal faylanma ve güncel Akdere ve Simav grabenlerin oluşumu ile karakterize edilen, KKD-GGB genişleme kontrolündeki neotektonik dönem. Simav ilçesi ve köy-kasaba büyüklüğündeki birçok yerleşim birimi Simav grabenini sınırlayan normal fayların üzerinde ya da çok yakınında bulunmaktadır. Bu fayların çoğu aktiftir ve yıkıcı deprem üretme potansiyeline sahiptir. Bu durum yakın zamanda meydana gelen iki depremle birkez daha kanıtlanmıştır. Bu depremler 17 Şubat 2009 Naşa (Simav) (Mw=5.3) ve 19 Mayıs 2011 Söğüt (Simav) (Mw=5.9) depremleridir. Söğüt depreminin kaynağı Simav fay kuşağını oluşturan Nadarçamı ya da Seyirkaya faylarıdır. Bu faylar KKD eğimli normal faylardır. KKD genişleme ve normal faylanma mekanizması, odak mekanizması çözümleri, episantır konumu, odak derinliği ve GPS hızları analiziyle uyumludur. Aktif fayların çevresinde bulunan Simav ve birçok yerleşke deprem tehlikesi tehdidi altındadır. Bu nedenle,Simav bölgesindeki deprem tehlikesini ortaya koymak için, mevcut jeolojik ve sismolojik verilerle birlikte bölge için uygun azalım ilişkileri kullanılarak deterministik ve olasılıksal deprem tehlike haritaları hazırlanmıştır. Simav şehir merkezi toprak zemin sınıfı için PGA değeri 0.398 g olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Simav graben is an about 1-9 km wide, 50 km long and approximately WNW-trending active depression. It is located along the western section of a seismogenic belt with a depth of 10-15 km. It is the 10-30 km wide and approximately 500 km long active fault system, namely the Akşehir-Simav fault system. The Simav graben was developed on the northern Menderes Massif under the control of active faults comprising the Simav section of the Akşehir-Simav fault system. The Simav and Akdere grabens include two different fills separated by an intervening angular unconformity: (a) Early Miocene-Middle Miocene deformed graben fill, and (b) Quaternary modern and undeformed graben fill. Geological structures and stratigraphic relationships reveal that there are four tectonic periods differentiated in the study area: (a) N-S extension along the Simav detachment fault, (b) E-W extension and formation of Demirci, Akdere and Selendi grabens, (c) NW-SE compression period characterized by strike-slip faulting, deformation of older graben fills, separation and displacement of the Akdere and Demirci grabens and“non-deposition”in the region, (d) NNE-SSW extension controlled neotectonic period that is characterized by normal faulting and development of both the modern Simav and Akdere grabens. The Simav County and a number of settlements in the size of town and villages are located on and very close to the graben margin-bounding normal faults. Most of them are active and have a capacity of creating destructive earthquakes. This was proved once more by the occurrence of two recent earthquakes. These are the 17 February 2009 Naşa (Simav) (Mw = 5.3) and the 19 May 2011 Söğüt (Simav) (Mw =5.9) earthquakes. The source of the Söğüt earthquake is the Nadarçamı or Seyirkaya fault comprising the Simav fault zone. These faults are normal faults dipping towards NNE. NNE extension and normal faulting mechanism is consistent with the focal mechanism solutions, epicenter location and focus depth and GPS velocity analysis. Simav and a number of settlements located around the active faults are under the threat of earthquake hazard. For this reason, deterministic seismic hazard maps of the study area were prepared to define the earthquake hazard in the Simav region by using the available geological and seismological data as well as a reasonable attenuation relationship for the region. PGA value for Simav city center soil site condition is 0.398 g.