Ege Denizi kıyılarındaki sediment veorganizmada ağır metal kirliliğinin dağılımı
  1. Tez No: 38509
  2. Yazar: HABİBE BATKI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Ege Denizi'nde agir metal lerin dagi 3 İm 1 ar 1 sediment ve organizma (Muilus barbatus) örneklerinde incelenmiştir, drnek Jerae Ağustos 1994 ve Ekim-Kasim 1994 dönemindeki Ege Denizi Ulusal Deniz Clçüra ve izleme Programinda a 1 inmi --ti r. Ege Denizi kiyisa! sediment ve organizma örneklerinde total (Cd, Pb, Cu, Zn ve Cr) dahilim lar i belirlenmiştir. A. A. S ile ölçümleri yapılan harbi r örnekte a>2ir metallerin konsantrasyonlar! ölçülmüş ve sediment 1 er in kimyasal fraksiyonlar! ayrilmlştir. 3 farkli asitle ( hidroks i lamin hidı-ok 1 or id-ase t ik asit, h idro jenperoks i d ve ni tr i k-perk 1 or Ik asit) ile muamele edilmiştir. Ege sediment i er inde zenginleşme sirasi Cr>Zn>Pb>Cu>Cd bu.^eskildedir. Cd, Pb, Cu, Zn ve Cr konsantrasyonlar! nitrik- perklorik asid ile ekstrakte edilen fraksiyonlarda çoğun 1 uktadir. Sediment ler in organik içeriği ile metal konsantrasyonlar! ilgilidir. Ortalama Cd, Pb, Cu ve Zn değerleri organizma örneklerinde slrasl ile 20 ııg/kg, 133 jig/kg, 427 jig/kg, 4476 jig/kg' dir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The distributions of heavy metals in the AegeZn>Pb>Cu>Cd. Cd, Pb, Cu, Zn and Cr were concentrated mainly in the fraction extracted by nitric-perchloric acid. The metal concentrations correlated wellwith the organic content of the sediments. Average values of Cd, Pb, Cu and Zn were found in the organism samples to be 20 ug/kg, 133 jig/kg, 427 jig/kg and 4476 jig/kg wet weight, respectively.