Design and implementation of shared memory and hybrid communication models for Portico RTI
Portico RTI için paylaşımlı hafıza ve hibrit iletişim modellerinin tasarımı ve geliştirilmesi
  1. Tez No: 385094
  2. Yazar: SERKAN ÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
1990lı yılların sonlarına doğru dağıtık simülasyonlar yeni bir trend olmaya başladı ve dağıtık simülasyon sistemlerinin haberleşmesi için yeni standart arayışları başladı. Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı tarafından Yüksek Seviye Mimari adıyla yeni bir birlikte çalışabilirlik standardı sunuldu ve bu standart simülasyon dünyasında en çok kullanılan standartlardan biri haline geldi. Bu standartın kurallarını uygulayarak yazılan ve simülasyon sistemlerinin haberleşmesini sağlayan arakatman yazılımlarına Koşum-zaman altyapısı yazılımı adı verilir. Koşum-zaman altyapısı yazılımlarının kapalı ve açık kaynak kodlu uygulamaları mevcut olup, bu yazılımlar ticari ve ticari olmayan faaliyetlerde kullanılabilmektedir. Bilinen koşum-zaman altyapı yazılımları iletişim altyapısı olarak UDP, TCP ve paylaşımlı hafıza gibi yöntemleri kullanmaktadırlar. Halihazırda Portico Jgroups ve Java Sanal Makinası (JVM) olmak üzere iki ana iletişim modeli sağlamaktadır. Portico geliştiricileri JVM modeli ile federelere paylaşımlı hafıza benzeri bir iletişim modeli sunabilmeyi amaçlamışlardır. Ancak, JVM modeli federelerin bağımsız birer işlem olarak çalışabilecekleri gerçek bir paylaşımlı-hafıza alanı sağlayabilmekten uzaktır. JVM modelinde federeler ayrık birer iş parçacığı olarak çalışmak zorundadırlar. Şayet bir federe iş parçacığı başarısız bir şekilde sonlanırsa, bu tüm federasyonun sonlanmasına neden olabilmektedir. Federeleri ayrık birer iş parçacığı olarak çalıştırabilmek için ayrı bir sarıcı sınıf yazılmak zorundadır. Tüm bu nedenler bizi Portico için paylaşımlı-hafıza ve hibrit iletişim modellerini geliştirmemize motive etmiştir. Bu çalışmada amacımız Portico yazılımının iletişim altyapısını incelemek ve paylaşımlı hafıza ve hibrit iletişim modellerini geliştirip sisteme entegre ederek Portico'nun iletişim modellerinden biri olan Jgroups ile hibrit olarak çalışmasını sağlamaktır. Yeni iletişim modellerinin halihazırdaki Portico Jgroups altyapısıyla karşılaştırılması yapılmış ve test sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As distributed simulations became a new trend in the simulation world by the end of 1990s, a need for standards that provide rules for intercommunication of complex simulation systems has appeared. High Level Architecture (HLA) has been proposed by the United States Department of Defense (DOD) and has become a widely-used standard for the intercommunication of distributed simulations. The software that implements the HLA standard is called run-time infrastructure (RTI). Various closed and open source RTIs exist for public and commercial use. Well-known and widely-used closed source RTIs use various types of communication models like TCP, UDP and shared memory in their implementation. Currently, Portico RTI has two main communication models which are Jgroups and Java Virtual Machine (JVM) models. JVM model provides federates with a shared-memory like environment whereas Jgroups provides a network based communication services to federates. JVM model does not provide a real shared-memory environment where federates run as separate processes. Federates have to be invoked as separate threads in JVM model. If one of federates crashes, then whole federation might crash as well. Moreover a separate wrapper class has to be written in order to invoke federates as separate threads. All of these reasons motivated us to develop a real shared-memory communication model for Portico RTI. In this thesis we also aim to make sharedmemory model work in a hybrid manner with another communication model, Jgroups. We present the new model, and compare evaluation results with the Portico implementation.