Implementation of case-based instruction on electrochemistry at 11th grade level
Örnek olaya dayalı öğretimin 11. sınıf elektrokimya ünitesinde uygulanması
  1. Tez No: 385095
  2. Yazar: AYŞEGÜL TARKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu çalışmanın temel amacı örnek olay temelli öğretme yönteminin onbirinci sınıf lise öğrencilerinin elektrokimya ile ilgili kavramları anlamalarına, kimya dersine karşı tutumlarına, özyeterlik inançlarına ve kimya öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisinin geleneksel yöntem ile karşılaştırmaktır. Bu çalışma 2010-2011 bahar döneminde Ankara'da bulunan üç anadolu lisesinde yürütülmüştür. Çalışmaya üç kimya öğretmeninin altı sınıfından 47si erkek 66sı kız olmak üzere toplam 113 onbirinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Her öğretmenin sınıflarından biri deney diğeri kontrol grubu olmak üzere rastgele olarak atanmıştır. Deney grubundaki öğrenciler örnek olaya dayalı öğretim yöntemiyle öğrenirken kontrol grubundaki öğrenciler geleneksel öğretim yöntemiyle öğrenmişlerdir. Öğrencilerin elektrokimya ile ilgili kavramları anlamalarını, kimya dersine karşı tutumlarını, özyeterlik inançlarını (bilişsel ve laboratuar kimya özyeterlik) ve kimya öğrenmeye yönelik motivasyonlarını (içsel motivasyaon ve kimya öğrenmenin kişisel hedeflerle ilişkisi) ölçmek üzere Elektrokimya Kavram Testi, Kimyaya Karşı Tutum Ölçeği, Kimya Özyeterlik Ölçeği ve Kimya Motivasyon Ölçeği her iki gurba öntest ve sontest olarak uygulanmıştır. Ayrıca, son testler uygulandıktan sonra, öğrencilerin elektrokimya kavramlarını anlamalarıyla ilgili daha derin bilgi elde etmek için deney ve kontrol grubundaki toplam oniki öğrenci ile yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Bunların yanı sıra, çalışma sonunda deney grubundanki öğrecilerin örnek olaya dayalı öğretim yöntemi hakındaki düşüncelerini ortaya çıkarmak için bu öğrencilere geri bildirim formu dağıtılmıştır. Nicel veriler betimsel ve çıkarımsal istatistik kullanılarak analiz edilmiştir. Örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin elektrokimya ile ilgili kavramları anlamalarına, kimya dersine karşı tutumlarına, bilişsel ve laboratuar özyeterlik inançlarına ve içsel motivasyonlarına ve kimya öğrenmeyi kişisel hedeflerle ilişkilendirmelerine etkisini araştırmak için Çoklu Varyans Analizi (MANOVA) kullanılmıştır. Diğer taraftan, mülakatlardan ve geri bildirim formalarından elde edilen nitel veriler tümevarım yöntemiyle analiz edilmiştir. MANOVA sonuçları örnek olaya dayalı öğretme yönteminin geleneksel yönteme kıyasla öğrencilerin elektrokimya konusunu anlamalarını, kimya dersine karşı tutumlarını ve kimya öğrenmeye yönelik içsel motivasyonlarını arttırmada etkili bir yöntem olduğunu göstermiştir. Nitel veriler de çıkarımsal analiz sonuçlarını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to compare the effectiveness of case-based instruction over traditional instruction on eleventh grade high school students' understanding of electrochemistry concepts. In addition, the effect of instruction on students' attitudes toward chemistry, chemistry self-efficacy beliefs and motivation to learn chemistry were investigated. The study was carried out during 2010-2011 spring semester in three Anatolian high schools in Ankara, Turkey. A total of 113 (47 males and 66 females) eleventh grade students from six classes of three chemistry teachers participated in this study. One of the classes of each teacher was randomly assigned as the experimental and control group. The experimental group was instructed by case-based instruction while the control group was taught by traditionally designed instruction. Electrochemistry Concept Test, Attitude toward Chemistry Scale, High School Chemistry Self-efficacy Scale and Chemistry Motivation Questionnaire were administered as pre- and post-tests to students in both groups in order to measure the students' understanding of electrochemistry concepts, attitudes toward chemistry, self-efficacy beliefs (self-efficacy for cognitive skills and chemistry laboratory), and motivation to learn chemistry (intrinsic motivation and relevance of learning chemistry to personal goals). In addition, semi-structured interviews were conducted with a total of twelve students from both the experimental and control groups to get deep infromation about students' understanding of electrochemistry concepts after the post-tests were administered. Moreover, a feedback form was administred to students in the experiemental group at the end of the study to get students' opinions about the case-based instruction. The quantitative data were analyzed via descripitive and inferential statistics. One-way Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) was used to determine the effect of case-based instruction on students' understanding of electrochemistry concepts, attitudes toward chemistry, self-efficacy for cognitive skills and chemistry laboratory, intrinsic motivation and perception about relevance of learning chemistry to personal goals. On the other hand, the qualitative data gathered from the interviews and feedback forms for case-based instruction were analyzed inductively. Results of MANOVA revealed that case-based instruction was an effective method to improve students' understanding of electrochemistry concepts, attitude toward chemistry, and intrinsic motivation to learn chemistry. The qualitative data also supported the results of inferential statistics.