Reconstruction of gene regulatory networks
Gen düzenleyici ağların yeniden oluşturulması
- Tez No: 385104
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN AKKAYA, DOÇ. DR. TOLGA CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Mikrodizin teknolojisinin geliştirilmesiyle, binlerce genin konsantrasyon düzeylerinin belirli bir zaman ya da belirli bir durum için elde edilmesi artık mümkün. Gen ifade düzeylerindeki değişimlerin takibi ile hücre çeşitliliğine ya da belirli bir hastalığa neden olan genler belirlenebilmektedir. Gen ifadelerindeki değişimler, genler ve gen ürünleri arasındaki etkileşimlerle düzenlenmektedir. Gen düzenleyici ağlar (GDA), gen ifadelerindeki değişimlerini kullanarak bu etkileşimleri ortaya çıkarmaktadır. GDA'ın çıkarımı için kullanılan çok sayıda istatistiksel yöntem mevcuttur ancak birçoğu verideki hataların normallik varsayımına dayanmaktadır. Bu tez, GDA'ın yeniden oluşturulması için hata terimi Weibull dağılımına sahip olan çoklu doğrusal regresyon analizini ele almaktadır. Normal dağılmama durumunun veri analizini zorlaştırmasından ve etkin olmayan tahmincilere yol açmasından dolayı, etkin ve güçlü tahminciler üreten uyarlanmış en çok olabilirlik (UEÇO) tahmin yönteminin kullanılması önerilmektedir. Ayrıca, gen ifade düzeylerini gösteren açıklayıcı değişkenler de Weibull dağılımdan gelmektedir. Bu nedenle, bu değişkenlerin olasılıksal olduğu düşünülmekte ve GDA'ın çıkarımında model parametrelerini tahmin etmek için UEÇO tahmin yöntemi uygulanarak olasılıksal çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmaktadır. Ek olarak, hem olasılıksal hem de olasılıksal olmayan çoklu doğrusal regresyon model parametreleri için sağlamlık ve güç analizleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the development of microarray technology, it is now possible to obtain the concentration levels of thousands of genes at a given time or in a given state. By following the changes in the gene expression levels, the responsible genes for cell differentiation or certain diseases can be identified. Gene expression changes are regulated by the interactions between the genes and their products. Gene regulatory networks (GRNs) identify these interactions using the gene expression changes. There are a number of statistical methods to infer GRNs, however, most of them depend on the normality assumption of noises in the data. This thesis considers the multiple linear regression analysis for the reconstruction of GRNs when the error term comes from a Weibull distribution. Since nonnormality complicates the data analysis and results in inefficient estimators, it is proposed to use the modified maximum likelihood (MML) estimation procedure which produces efficient and robust estimators. Also, explanatory variables representing the gene expression levels come from a Weibull distribution. Therefore, they are considered as stochastic and stochastic multiple linear regression analysis is used for inferring GRNs by implementing MML method to estimate the model parameters. Robustness and power analyses for both stochastic and nonstochastic multiple linear regression model parameters are also given.